Program Likwidacji Niskiej Emisji: 8 projektów dofinansowanych
Wnioski o dofinansowanie w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zostały złożone w grudniu 2016 r.
Program – część projektu Grupy TAURON pn. Oddychaj Powietrzem – jak podaje Grupa:
ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
W ramach założonych działań, TAURON Ciepło zamierza przyłączyć do 2022 r. ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją - w Będzinie, w Chorzowie, w Czeladzi, w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach, w Siemianowicach Śląskich, w Sosnowcu i w Świętochłowicach.
Co to oznacza w praktyce?
Przede wszystkim redukcję ponad 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze w skali roku. Ponadto, dzięki budowie lub modernizacji istniejących sieci ciepłowniczych, zostanie skonstruowanych ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych.
Łączna wartość programu PLNE to 250 mln zł; dofinansowanie z WFOŚiGW (z Funduszu Spójności) wyniesie ponad 50% - ponad 141 mln zł.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zawarł w 2017 r. umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 mln zł; w efekcie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280 tys. GJ, a 35 tys. m2 powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji.
Przeczytaj także: 139 krajów na świecie może korzystać wyłącznie z energii z OZE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.