Senat zgłosił trzy poprawki do przyjętej przez Sejm ustawy o rynku mocy. Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję energii i skarbu.
Fot. Igra.design/Shutterstock
Nowe regulacje mają gwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb kraju i poszczególnych jego regionów zasobów mocy. Moc pochodzić ma ze źródeł na co dzień wytwarzających energię elektryczną i dofinansowywanych w taki sposób, by mieć możliwość zapewnienia właściwej ilości energii elektrycznej.
Czego dotyczą poprawki?
Senatorowie znieśli obowiązek publikowania przez operatora rynku mocy wyników tzw. aukcji wstępnej, przeprowadzanej przed aukcją właściwą, ponieważ takie procedowanie sprawy mogłoby dopuścić do odtworzenia cen zawartych w ofertach.
Biuro Legislacyjne Sejmu zauważyło jednak, iż wraz z wprowadzeniem tej poprawki muszą nastąpić zmiany w kolejnych punktach ustawy, a konkretnie w tych dotyczących bezzwłocznego zwrotu uczestnikowi aukcji wstępnej zabezpieczeń finansowych oraz kary pieniężnej, której operator podlega z tytułu nieopublikowania wyników aukcji wstępnej czy też nieuprawnionego ujawnienia cen. Nieuprawnione jest umożliwienie ukarania operatora za niedopełnienie obowiązków, które nowe przepisy zniosły. Rząd przychylił się do tej opinii, jednak poprawkę poparł.
Druga zmiana zaproponowana przez Senat stanowi uściślenie stanowiska ws. certyfikacji jednostki rynku mocy. Ta sama jednostka może być dopuszczona zarówno do aukcji głównej, jak i do rynku wtórnego.
Na mocy trzeciej zaopiniowanej pozytywnie poprawki, nowe jednostki - oddane do użytku pomiędzy 1 lipca 2017 r. a wejściem ustawy w życie - również będą mogły skorzystać z przewidzianych dla starszych jednostek przywilejów, takich jak zawarcie o dwa lata dłuższego kontraktu mocowego. Przepis ten może okazać się ważny na przykład dla nowego bloku w Kozienicach.
Teraz poprawki rozpatrzyć i przyjąć lub odrzucić musi Sejm.
Głównym celem wprowadzenia ustawy jest wsparcie finansowe wytwórców energii elektrycznej. Otrzymane w ramach kontraktów mocowych dofinansowanie będą mogli wykorzystać na modernizację posiadanej infrastruktury lub budowę nowych bloków - w zamian będą zobowiązani do dostarczenia zapisanej w umowie ilości energii, szczególnie w przypadku kryzysu energetycznego.
Oferty na wysokość wynagrodzenia za moc (wygrywać będą najniższe oferty) wyłaniane będą podczas aukcji - trzy pierwsze odbędą się w grudniu 2018 r., na moc w latach 2021, 2022 i 2023. W wyścigu o kontrakty startować będą mogły podmioty polskie i zagraniczne.
Przeczytaj także: Blok Elektrowni Jaworzno gotowy w 50%
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.