Wysoka sprawność – na poziomie 45,6%

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne blok osiąga sprawność na poziomie 45,6%, co pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 25% w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym – podkreśla inwestor.

Zastosowane do budowy tej jednostki nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie kotła, turbiny czy generatora umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej przy znacznie mniejszym zużyciu paliwa niż w przypadku rozwiązań mniej zaawansowanych. O tym, że blok jest rekordowy, świadczy m.in. jego wysoka sprawność wytwarzania oraz wysoka dyspozycyjność na poziomie ponad 92%.

Wyprzedza wymagania środowiskowe i oszczędza wodę

B11 spełnia wszystkie wymagania dotyczące norm środowiskowych oraz, jak podkreśla inwestor, wyprzedza wymagania mających obowiązywać od 2021 r. wytycznych dyrektywy BAT. Jest to możliwe ze względu na zastosowanie odpowiednich instalacji, w tym m.in. instalacji katalitycznego odazotowania spalin (SCR), elektrofiltru oraz instalacji odsiarczania spalin (IOS) metodą mokrą wapienną.

Nowa jednostka wytwórcza w Elektrowni Kozienice pracuje w tzw. obiegu zamkniętym, co pozwala oszczędzać wodę. Umożliwia to wysoka na 185 m chłodnia kominowa. Jej zadaniem jest obniżanie temperatury wody wykorzystywanej w zamkniętym obiegu do chłodzenia całej instalacji. W czasie pracy bloku z tej gigantycznej konstrukcji wydobywa się głównie para wodna – tłumaczy Enea.

13% energii konsumowanej w kraju będzie pochodzić z Elektrowni Kozienice

Włączenie do użytkowania nowej jednostki wytwórczej w Elektrowni Kozienice oznacza, że moc zainstalowana zakładu zwiększa się o ponad 30% do około 4 tys. MW. Zakład ten będzie zdolny do produkcji takiej ilości energii, która zaspokoi krajowe zapotrzebowanie w 13%. Z kolei moce wytwórcze Grupy Enea wzrosną do 6,2 GW.

Podczas uroczystości przekazania bloku do użytku Krzysztof Figat, prezes Enei Wytwarzanie, powiedział: B11 to największa inwestycja od czasu wybudowania naszej elektrowni. Nowy blok daje nam – jako wytwórcy energii i pracodawcy – perspektywę istnienia w tej lokalizacji przez co najmniej 40 kolejnych lat. I dodał: B11 to pierwsza tak nowoczesna instalacja w naszym kraju, produkująca prąd z węgla kamiennego. Tym projektem przecieraliśmy szlak dla kolejnych nowoczesnych bloków energetycznych, które powstają w Polsce. Oddając do użytku B11, potwierdzamy, jak ważna jest dla Enei misja zawodu energetyka, którą jest zapewnianie dostępności energii elektrycznej.

Budowa bloku w Elektrowni Kozienice trwała pięć lat

Kamień węgielny pod realizację tej inwestycji wmurowano 21 listopada 2012 r. Za realizację odpowiedzialnie było konsorcjum utworzone przez: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal.

MHPSE dostarczyła kocioł wraz z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania. Była też odpowiedzialna za dostawę turbiny i generatora, które stanowią „serce” nowej jednostki. Polimex-Mostostal odpowiadał za realizację kluczowych prac konstrukcyjnych, budowlanych oraz wykończeniowych. W najbardziej zaawansowanym etapie prac na budowie pracowało równocześnie 3,2 tys. osób.

Budowa bloku w Kozienicach to ogromny projekt – to około 130 budynków na powierzchni 37 ha, praca prawie 25 tys. osób, ponad 2 tys. zadań w harmonogramie, 210 tys, m3 betonu, 40 tys. ton konstrukcji stalowych wyprodukowanych w Mostostalu Siedlce; to wspólne przedsięwzięcie fachowców z wielu krajów – wyliczał Antoni Józwowicz, prezes Grupy Polimex-Mostostal.

Przeczytaj także: 100 mln zł na czyste powietrze w Rybniku