Należąca do ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A.) Elektrownia Adamów była konwencjonalną elektrownią cieplną o pięciu blokach węglowych i łącznej mocy 600 MW. Działała od 1966 r., dostarczając, opócz prądu, energię cieplną miastu Turek oraz parę do celów technologicznych lokalnym zakładom pracy. Obecnie energię cieplną miastu dostarczy spółka GETEC.

Elektrownia Adamów funkcjonowała od 31 grudnia 2015 r. na mocy derogacji dotyczącej terminu obowiązywania zaostrzonych przez unijną dyrektywę norm emisji SO2, NOx i pyłów) przez 17,5 tysiąca godzin (liczonych od 1 stycznia 2016 r.). Zrezygnowano ze starań o objęcie elektrowni tzw. Przejściowym Planem Krajowym.

Elektrownia Bełchatów dalej działa

Choć mówiono o wyłączeniu z użytku również bloku 1 Elektrowni Bełchatów, operacja ta nie doszła do skutku z uwagi na konieczność zapewnienia stabilnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego po 2017 r.

Blok może być nadal eksploatowany, gdyż technicznie jest przystosowany do wymagań stawianych w Rozporządzeniu Ministerstwa Środowiska z 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów. Funkcjonowanie tego obiektu dozwolone jest jednak tylko w ograniczonym rocznym czasie pracy - nie większym niż 1500 godzin rocznie; nie wolno również wykorzystywać jego pełnej mocy 370 MW. Maksymalna moc będzie warunkowana przez poziom emisji.

W dniach 1-14 stycznia 2018 r. blok będzie tymczasowo wyłączony z użytku ze względu na planowany remont. Podobny postój odbędzie się w okresie 3.04-23.05 2018 r.

1 stycznia 2019 r. planowane jest kolejne wyłączenie, tym razem w należącej do grupy Tauron Polska Energia dwóch bloków węglowych elektrowni Łagisza (po 120 MW mocy zainstalowanej).

Przeczytaj także: 100 mln zł dofinansowania dla firm promujących OZE