Władze Połańca (woj. świętokrzyskie) starają się o dofinansowanie badań lokalnych zasobów energii geotermalnej. Według danych przygotowanych przez naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), na terenie gminy zasoby te występują na płytkich głębokościach warstw ziemi i można z nich pozyskać ciepło. Jeśli prognozy się potwierdzą, gmina i jej okolice mają szanse stać się samowystarczalne pod względem energetycznym.
Połaniec będzie samowystarczalny energetycznie? Fot. Chrispo
Pierwszym krokiem w kierunku zweryfikowania pozyskanych od ekspertów danych ma być wykonanie tzw. odwiertu próbnego. Samorząd Połańca stara się o dofinansowanie tego działania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W przygotowaniu jest także specyfikacja, związana z opracowaniem dokumentów dotyczących projektu robót geologicznych i analizy uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych.
Jacek Tarnowski, burmistrz miasta i gminy Połaniec, ma nadzieję, że pozyskane ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynków na terenie gminy. Pozwoliłoby to wyeliminować tradycyjne sposoby grzewcze, a w konsekwencji poprawić jakość powietrza.
Przeczytaj także: 122 mln zł na projekty geotermalne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.