Prawidłowe podłączenie falownika do silnika gwarantuje jego niezawodną pracę i długą żywotność. Ważne jest oczywiście umiejętne dobranie urządzenia, zachowanie wymaganej kolejności, zadbanie o kwestie techniczne i wykonanie uziemienia. Niżej podajemy instrukcję, jak krok po kroku przebrnąć przez cały proces.
Fot. polimet.com.pl
Instrukcja montażu falownika
1. Zwróć uwagę na parametry techniczne silnika
Zanim podłączy się falownik, należy sprawdzić parametry silnika umieszczone na tabliczce znamionowej. Weryfikacji wymagają przede wszystkim wartość napięcia nominalnego i prądu znamionowego dla danego sposobu łączenia uzwojeń (łączenie w trójkąt lub w gwiazdę). Zerknąć trzeba też na znamionową prędkość obrotową silnika i znamionową częstotliwość napięcia zasilania.
Falowniki dobiera się do mocy silnika – ich moc powinna być równa lub nieco większa od tej, jaką posiada jednostka napędowa. Dopuszczalne jest obsługiwanie kilku napędów przy użyciu jednego falownika. Aby zapewnić sobie taką możliwość, należy zsumować nominalne moce maszyn i wybrać urządzenie o trochę większej sile niż mają wszystkie silniki.
2. Zachowaj schemat
Małe, wyposażone w filtry falowniki podłącza się bezpośrednio do źródła zasilania i silnika, używając nieekranowanych przewodów. Natomiast podczas montażu w układzie urządzenia o dużej mocy zaleca się przestrzegać następującej kolejności: zasilanie o mocy dobranej do falownika (zwykle wynosi 230V lub 400V) zabezpiecza się przed powstaniem zwarć. Następnie stosuje się stycznik wejściowy (jego użycie jest opcjonalne), a potem filtr wejściowy lub dławik DC, które niwelują zakłócenia w sieci, zabezpieczają falownik przed przepięciami i wygładzają napięcie pulsacyjne (zwykle urządzenie ma je wbudowane). Później przychodzi czas na falownik. Instaluje się go w odległości zapewniającej dopływ powietrza, a przewody silnikowe podłącza do jego zacisków. Następnie podpina się wyjście falownika likwidujące przepięcia i rezonans (opcjonalnie, bo większość przemienników częstotliwości je posiada), a na końcu silnik – robi się to przy pomocy ekranowanych kabli silnikowych.
3. Zadbaj o uziemienie
Stworzony układ wymaga uziemienia, które realizuje się przez podpięcie do zacisku uziemienia przewodu uziemiającego oraz uziemienia obudowy silnika. Połączenie należy wykonać metodą gwiazda. W żadnym wypadku nie powinno się tego robić szeregowo ani łączyć przewodów uziemiających kilku falowników. Najlepiej, aby wykorzystany do tego kabel był jak najkrótszy i miał taki sam przekrój jak kabel silnikowy bądź był on od niego nieco większy.
Fot. polimet.com.pl
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.