Parlament Europejski (PE) przyjął stanowisko ws. dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE) i efektywności energetycznej. Zakłada ona m.in., że udział energii z OZE do 2030 r. w krajach członkowskich będzie się kształtować na poziomie 35%. To o 8% więcej niż postulowali europosłowie. Ambitne plany dotyczą też ograniczenia zużycia energii. Według propozycji PE cel efektywności energetycznej powinien wynosić 35%, nie – jak chcieli przedstawiciele krajów unijnych – 30%.
PE: udział OZE w zużyciu energii wzrośnie do 35%? Fot. symbiot / Shutterstock
Jak donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), europosłowie opowiedzieli się także za rozwiązaniami, które ułatwiają konsumentom produkcję energii odnawialnej. Chodzi o prawo do produkcji własnej energii elektrycznej, wynagradzanie ich za nadwyżkę i niepobieranie podatków czy opłat karnych za taką produkcję, a także montowanie instalacji solarnych, które mogłyby być przyłączone do sieci. Jedna z propozycji odnosi się także do instalowania na dachach budynków wielopiętrowych paneli słonecznych.
Większa liczba konsumentów produkujących energię za pomocą paneli słonecznych to korzyść dla wszystkich stron. Konsumenci zapłacą niższe rachunki za energię, a system energetyczny stanie się czystszy i mniej zależy od importowanych paliw kopalnianych – powiedziała, cytowana przez PAP, dyrektor generalna organizacji broniącej praw konsumentów BEUC Monique Goyens.
Propozycje PE będą teraz negocjowane z krajami członkowskimi.
Przeczytaj także: 100 mln zł dofinansowania dla firm promujących OZE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.