Posłanka prosiła ministra energii o informację ws. planu rozbudowy potencjału Elektrowni Rybnik (ER), ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości stanu powietrza w tym regionie, a także innych istotnych kwestii, takich jak termin oddania do użytku instalacji ciepłowniczej dwóch bloków energetycznych oraz potencjalny wzrost cen ciepła.

W związku z interpelacją wystosowaną przez posłankę Kloc, Ministerstwo Energii (ME) wystąpiło do zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. (PGE) z prośbą o zajęcie stanowiska względem wyżej opisanych kwestii.


PGE w odpowiedzi poinformowało posłankę, iż pomimo tego, że Elektrownia w Rybniku jest przede wszystkim producentem energii elektrycznej, w ramach realizacji planów jej rozwoju, faktycznie w najbliższym czasie przewidywana jest budowa instalacji ciepłowniczej. Modernizacja ta ma bezpośredni związek z ubytkiem mocy, jakiego region mógłby doświadczyć po wycofaniu z eksploatacji Elektrociepłowni Chwałowice; spółka postawiła sobie za cel sprostanie potrzebom miasta w zakresie ciepła oraz ciepłej wody użytkowej.


Obecny stan techniczny Elektrowni, w tym jej wyposażenie w instalacje chroniące środowisko naturalne, pozwalają stwierdzić, iż planowana inwestycja w efekcie daje gwarancję niezawodnej i spełniającej najwyższe standardy środowiskowe dostawy ciepła do miasta Rybnika na wiele lat – wyjaśnia, w ślad za PGE, Tadeusz Skobel, podsekretarz stanu w ME.

Elektrownia Rybnik ogrzeje całe miasto?

Elektrownia w Rybniku – czytamy w komunikacie ministerstwa – spełnia aktualne standardy emisji zanieczyszczeń do atmosfery, jak i w znacznym stopniu jest już przygotowana do spełnienia jeszcze ostrzejszych wymagań, jakie będą obowiązywały tego typu zakłady od 2021 r.

Kiedy obiekt ten zastąpi już Elektrociepłownię Chwałowice – aktualnie wykorzystywane źródło ciepła miejskiego – dzięki posiadanym efektywnym systemom oczyszczania spalin wpłynie na redukcję emitowanych do powietrza zanieczyszczeń i tym samym wpłynie na poprawę jakości życia w mieście.


Podłączenie do sieci kolejnych odbiorców nie będzie stanowiło problemu; kotły energetyczne i turbozespoły, które znajdują się na wyposażeniu ER, posiadają potencjał wytwórczy pozwalający na wyjście naprzeciw większemu zapotrzebowaniu, niż zgłaszano do tej pory (aktualnie: 80 MWt).

Modernizacja tylko jednego bloku energetycznego – tj. montaż instalacji ciepłowniczej – pozwoli na zachowanie 50-procentowej rezerwy względem obecnie notowanych potrzeb. Równoległa praca dwóch modernizowanych bloków pozwoliłaby na dostarczenie do systemu ponad 200 MWt. Uciepłownienie każdego kolejnego bloku sprawiłoby, że do systemu trafiałoby kolejnych 100 MWt.

Plan zakończenia budowy instalacji ciepłowniczej – wraz z dostosowaniem do pracy ciepłowniczej dwóch bloków energetycznych przed sezonem grzewczym 2022/2023 – nie jest zagrożony, jak zapewnia PGE. Budowa instalacji ciepłowniczej w elektrowni jest ściśle związana z budową ciepłociągu i dostosowaniem miejskiej sieci ciepłowniczej do zmienionego kierunku zasilania, zakres tych prac jest po stronie spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. – poinformowało ministerstwo.

PGE Energia Ciepła S.A. sfinansuje swoją część projektu (budowę instalacji ciepłowniczej dwóch bloków) głównie z własnych środków, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz innych instytucji.

PGE Energia Ciepła S.A. jako wytwórca oraz PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. jako dostawca mają zapewnić bezpieczne dostawy ciepła z Elektrowni w Rybniku od początku sezonu grzewczego 2022/2023. O cenach ciepła dla odbiorców decyduje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, ustalając odpowiednie taryfy, na podstawie których odbiorcy końcowi płacą za ciepło – dodał Skobel.

Przeczytaj także: Śląskie: elektrownia fotowoltaiczna dla oczyszczalni ścieków