Co znamienne – ostatnie nowinki i ulepszenia wskazują raczej na trendy przejawiające się nie w poszukiwaniu alternatywnych maszyn wytwarzających energię, a w stałym i cyklicznym ulepszaniu już istniejących urządzeń, poprzez na przykład wykorzystywanie coraz to nowszych zdobyczy materiałoznawstwa oraz ograniczanie emisji do atmosfery szkodliwych dla środowiska substancji. Nadal więc kotły wodne w ciepłowniach przemysłowych pozostają standardem i najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami, a w perspektywie najbliższych kilkunastu lat nie zanosi się, aby miały zajść w tym zakresie zmiany. Osoby zainteresowane zakupem tych urządzeń nie powinny się więc wahać, ani też obawiać, że nabyta przez nie technologia w niedalekim odstępie czasu będzie już przestarzała i wycofywana z obiegu.

Jak była już wyżej mowa, kotły wodne w ciepłowniach przemysłowych wykorzystywane są powszechnie na terenie całego kraju. Pomimo podobieństw w budowie każdego z tych urządzeń, związanych ze zbliżonym mechanizmem działania, polegającym na wytwarzaniu energii cieplnej służącej do dostarczenia ciepła do ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W większości przypadków woda podgrzewana wewnątrz kotła przy pomocy specjalnych paliw nie jest dostarczana bezpośrednio do urządzeń odbiorczych, ale przepływa przez tzw. wymienniki ciepła, przy pomocy których energia cieplna oddawana jest do innego czynnika, który to dopiero przekazywany jest do urządzeń odbiorczych. Poszczególne rodzaje kotłów, oferowane przez działających na polskim rynku producentów, importerów i dostawców, różnią się między sobą wykorzystywanymi dla ich produkcji materiałami, rodzajem paliwa grzewczego, a także rozmiarami. Te ostatnie bezpośrednio związane są z mocą każdego z urządzeń. 

Planując zakup kotłów wodnych w ciepłowniach przemysłowych powinniśmy więc w pierwszej kolejności określić, jaką ilość energii powinna zostać wyprodukowana w cyklu działania pojedynczego kotła. Pozwoli nam to dobrać urządzenie odpowiedniego segmentu, wokół którego budowana będzie cała instalacja energetyczna. Jeżeli nie dysponujemy dokładnymi informacjami w tym zakresie, warto skonsultować sprawę z podmiotami, które poza samą sprzedażą urządzeń zajmują się także projektowaniem instalacji oraz doradztwem w procesie inwestycyjnym. Dzięki uzyskanym radom i wskazówkom będziemy w stanie ustalić, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, a także dopasować do niego pozostałe podzespoły. Kolejnym krokiem będzie zakup i montaż całej instalacji, co powinniśmy zlecić do wykonania profesjonalnym podmiotom z branży. Wszelkie wady montażu wpływać będą na funkcjonowanie instalacji oraz narażać na niebezpieczeństwo wystąpienia awarii.