Rada Społeczna pełni rolę doradczą i konsultacyjną dla działań i planów inwestycyjnych. Rozmawiamy na temat barier wpływających na możliwość i koszty podłączenia do sieci oraz o zaangażowaniu Fortum w działania na rzecz zwiększenia liczby podłączeń szczególnie w centrum Wrocławia. Analizujemy różne rozwiązania. Ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki ze smogiem i ograniczenia tzw. niskiej emisji – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum.

Jak poinformowano, pierwsze efekty współpracy z mieszkańcami spółka przedstawi niebawem. Jedną z propozycji ma być antysmogowy pakiet dla osób, które chcą przyłączyć się do sieci. O szczegółach będziemy informować – dodaje Jacek Ławrecki.


W listopadzie radni województwa dolnośląskiego przyjęli uchwały antysmogowe dla Wrocławia, uzdrowisk oraz pozostałej części Dolnego Śląska. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca 2018 r. we Wrocławiu do palenia w piecach nie będzie można wykorzystywać najgorszej jakości paliw, w tym m.in. mułów węglowych, węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci, a palenie w tzw. piecach bezklasowych możliwe będzie jeszcze tylko przez sześć lat.

Z kolei do 1 lipca 2028 r. całkowicie z ogrzewnictwa indywidualnego będą musiały zniknąć paliwa stałe. Wrocławianie ciągle będą mogli jednak korzystać z domowych kominków, ale pod warunkiem, że nie będą one podstawowym źródłem ciepła, do tego emisja pyłu nie przekroczy 50 mg/1 m3.

Uchwały antysmogowe obowiązują m.in. w województwach małopolskim, śląskim, łódzkim czy opolskim.

Przeczytaj także. Piotr Siergiej: Część mieszkańców uważa, że nie stać ich na wymianę kotła – i mają rację