Zalegające na powierzchniach rur osady stanowią dodatkowy opór w procesie przekazywania ciepła. Nawet cienka warstwa kamienia, nieprzekraczająca kilku milimetrów, może ograniczyć wymianę ciepła nawet o 20%. Dodatkowo osady na powierzchniach ruch zmniejszają ich drożność. Straty energetyczne spowodowane przez zgromadzone przez w instalacji osady mogą zwiększyć koszty eksploatacji nawet o 60%. A w razie wystąpienia awarii i przestojów pracy w instalacji straty dla przedsiębiorstwa mogą być jeszcze większe.

W układach chłodzenia może występować kamień o różnym składzie chemicznym i zróżnicowanych właściwościach fizycznych – kamień gąbczasty, kamień siarczanowy, kamień krzemianowy. Usunięcie kamienia utworzonego z krzemionki jest szczególnie trudne, dodatkowo skutecznie ogranicza on wymianę ciepła pomiędzy wymiennikiem a chłodziwem (wodą).

Korozja układów chłodniczych

Korozja to proces niszczenia materiałów na skutek destrukcyjnego wpływu otaczającego je środowiska (np. woda w instalacji wodnej). Zjawisko korozji może doprowadzić do degradacji materiałów konstrukcyjnych układu chłodniczego, trwale uszkadzając jego elementy i tym samym skracając jego żywotność. Głównymi przyczynami korozji w instalacjach chłodzących (jak np. obiegi chłodnicze) są zbyt niska, nadmierna zawartość soli czy występowanie mikroorganizmów. Istotne znaczenie mają też czynniki fizyczne jak temperatura czy szybkość przepływów wody.

Korozja tlenowa

Kiedy zawarty w wodzie zasilającej tlen nie zostanie usunięty w procesie odgazowania i dostanie się do wody obiegowej, może dojść do reakcji z metalowymi powierzchniami instalacji – korozja tlenowa. Jeśli zjawisko to będzie obejmowało stosunkowo niewielki obszar instalacji, może pozostawić po sobie głębokie wżery (tzw. korozja wżerowa).

Korozja kwasowa

Chcąc utrzymać system chłodniczy w dobrej kondycji, należy utrzymywać zalecane przez jego producenta parametry wody, w tym odpowiedni poziom kwasowości. Zbyt niskie pH wody sprzyja powstawaniu zmian korozyjnych (korozja kwasowa).

Osady organiczne i korozja mikrobiologiczna

Obok osadów mineralnych zagrożenie dla kondycji układów chłodniczych niosą także osady mikroorganiczne. Podobnie jak osady z kamienia, zmniejszają one drożność instalacji, a dodatkowo ich występowanie sprzyja korozji. Bakterie beztlenowe bytujące na ściankach systemu w trakcie prowadzenia własnych procesów metabolicznych utleniają żelazo na metalicznych powierzchniach instalacji. Niezbędny tlen organizmy te czerpią z zawartych w wodzie tlenków. Spalając związki organiczne bakterie te wydzielają żrący kwas, powodujący korozje metalowych elementów układu wodnego. W przypadku wody chłodniczej istotnym czynnikiem jest także stężenie amoniaku, który w dużych ilościach przyspiesza przyrost filmu mikrobiologicznego.

Kondycjonowanie wody

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia korozji, zanieczyszczeń, osadzenia się kamienia kotłowego czy powstania biofilmu na ściankach instalacji praktykuje się uzdatnianie wody. Jeśli wykorzystywane metody filtracji okażą się niewystarczające, lub ich użycie jest utrudnione, zaleca się stosowanie produktów do kondycjonowania wody. Środki chemiczne potrafią zmienić parametry wody tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji, kamienia kotłowego czy innych zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane kondycjonowanie wody wpływa również na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i maksymalizację wydajności pracy układu chłodniczego  bez negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.

Wybieraj profesjonalistów

W tym roku swój pierwszy polski oddział otworzyła znana w branży austriacka firma Transhelsa. Produkty tej firmy są stosowane w polskich fabrykach, szpitalach i innych zakładach od lat, jednak teraz Klienci mogą zamawiać je bezpośrednio, korzystając ze wsparcia zespołu Transhelsa Polska. Oprócz gotowych produktów chemicznych, w ofercie jest także możliwość zamówienia indywidualnej receptury uszytej na miarę instalacji Klienta. Ponieważ doprowadzenie wody do odpowiednich parametrów wymaga wiedzy i doświadczenia, a przy dozowaniu preparatów chemicznych potrzebna jest precyzja, Transhelsa zapewnia również kompleksowy serwis przy kondycjonowaniu wody, w którego skład wchodzą:

  • analiza wody,
  • prowadzenie historii pomiarów dla Klienta,
  • dostawy preparatów chemicznych,
  • wizyty serwisowe,
  • wysyłka raportów serwisowych,
  • okresowe czyszczenie instalacji,
  • utrzymywanie odpowiednich parametrów wody w instalacji.

Powierzając swój problem z wodą specjalistom firmy Transhelsa, możesz być pewien, że zostanie on skutecznie usunięty. Nie musisz nawet zastanawiać się, jaka jest jego przyczyna, wystarczy, że poprosisz o wparcie, a rozwiązanie przyjedzie do Ciebie.