Dzięki 26 unijnym dotacjom, które wybranym podmiotom przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w Polsce powstanie lub zostanie zmodernizowanych ponad 80 km sieci ciepłowniczych. Podpisano już 15 kontraktów, 11 czeka na finalizację.
NFOŚiGW przekazuje unijne dotacje. Fot. footageclips
Dofinansowania przyznano w ramach kolejnego już konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 1.5. Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu (13 umów do tej pory) oraz poddziałania 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji (2 umowy do tej pory).
Beneficjenci działania 1.5 przygotowali projekty z zakresu efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu dla następujących województw:
- dolnośląskiego (Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. dla Wrocławia);
- kujawsko-pomorskiego (OPEC-System sp. z o.o. dla Grudziądza);
- lubuskiego (Veolia Energia Poznań S.A. dla Świebodzina, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. dla Gorzowa Wielkopolskiego);
- opolskiego (Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. dla Opola);
- podkarpackiego (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Stalowej Woli dla Stalowej Woli i Niska, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny sp. z o.o. dla Krosna);
- podlaskiego (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach sp. z o.o. dla Suwałk oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. dla Białegostoku);
- pomorskiego (Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Gdyni dla Gdyni i Wejherowa);
- warmińsko-mazurskiego (Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. dla Elbląga);
- wielkopolskiego (Veolia Energia Poznań S.A. dla Trzcianki, a ponadto Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin sp. z o.o. dla Konina).
Łącznie, w ramach wyżej wymienionych projektów, powstać ma 29,5 km sieci ciepłowniczych, a 40,5 km sieci zostanie zmodernizowanych. Największe z tych przedsięwzięć zrealizuje OPEC-System, budując 17 km sieci w Grudziądzu.
Niedługo umowy z NFOŚiGW podpisze kolejnych 10 beneficjentów:
- w woj. dolnośląskim Calor Energetyka Cieplna sp. z o.o. dla Jednostki Wojskowej w Kłodzku przy ul. Walecznych 59 oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach na budowę sieci osiedlowej;
- w woj. lubelskim Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. dla Lublina;
- w woj. małopolskim Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Nowy Targ sp. z o. o. zmodernizuje sieć ciepłowniczą, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. przebuduje odcinek magistrali ciepłowniczej;
- w woj. mazowieckim Kozienicka Gospodarka Komunalna sp. z. o.o. dla miasta Świerże Górne;
- w woj. opolskim Miejski Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. dla Kędzierzyna-Koźla;
- w woj. świętokrzyskim Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu sp. z o.o. dla Połańca;
- w woj. warmińsko-mazurskim Biogal sp. z o.o. dla miejscowości Boleszyn i Mroczno, a Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Olsztynie dla tego miasta.
W ramach poddziałania 1.6.2 podpisano dwie umowy ze spółką Fortum Power and Heat Polska. Jedna z nich dotyczy budowy nowych odcinków sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, a druga bliźniaczej inwestycji w Płocku. W wyniku realizacji tych inwestycji powstanie 12,8 km sieci ciepłowniczych. NFOŚiGW planuje również podpisanie umowy ze spółką Bio Term, która będzie odpowiadała za budowę sieci ciepłowniczych lub sieci chłodu w Świebodzicach na Dolnym Śląsku.
NFOŚiGW poinformował o kolejnych naborach: Trzeci nabór wniosków o dofinansowanie z działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu oraz podziałania 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji zakończył się 29 grudnia 2017 r. Do NFOŚiGW wpłynęło 21 wniosków na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 124 mln zł. Obecnie trwa ich weryfikacja. W maju 2018 r. planowany jest kolejny nabór.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako instytucja wdrażająca dwie z osi priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, jest największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczanych na ochronę środowiska.
Przeczytaj także: Węgiel do opalania kotłów jest gorszy niż sądzimy?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.