Fortum zakończyło dwuletni projekt wyposażania polskiej sieci ciepłowniczej (10 tys. węzłów) w system monitoringu i sterowania. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań zużycie ciepła ma być mniejsze, odbiorca będzie mieć możliwość stałej kontroli nad wykorzystaniem energii, a awarie będą sprawnie identyfikowane i eliminowane – tak przedstawia się wizja ciepłownictwa według Fortum.
Inteligentna sieć ciepłownicza w Polsce za 13 mln zł. Fot. Andrey_Popov/Shutterstock
Inwestycja, której realizacja kosztowała ponad 13 mln zł, umożliwi pracownikom Fortum natychmiastową reakcję na wszelkie zmiany w parametrach dostawy energii, a odbiorcom – optymalizację zużycia ciepła.
Wdrożony przez nas system pozwala kontrolować pracę naszych węzłów z częstotliwością odczytu co 15 minut – wyjaśnia Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum. Dzięki inteligentnym sieciom jesteśmy w stanie zareagować wyprzedzająco na wszelkie nieprawidłowości związane z dostawą energii. W praktyce oznacza to, że możemy zapewnić odbiorcom komfort cieplny i przewidzieć zmianę temperatury, zanim będzie odczuwalna w ich mieszkaniach.
Jak twierdzą przedstawiciele firmy, system zwiększa niezawodność dostaw ciepła i usprawnia proces obsługi technicznej odbiorców. Stały nadzór nad siecią i przepływem ciepła, a także stanem instalacji wewnętrznej pozwala na zapobieżenie zagrożeniu lub szybką jego likwidację. Inteligentna sieć w możliwie najskuteczniejszy obecnie sposób zabezpieczy odbiorców przed skutkami nieszczelności czy niewłaściwego działania urządzeń. Eliminacja zakłóceń w pracy systemu ciepłowniczego ma teraz postępować o wiele szybciej.
W jaki sposób zoptymalizować zużycie ciepła?
Fortum zdecydowało się udostępnić klientom narzędzia do samodzielnej optymalizacji zużycia energii cieplnej. W ramach projektu uruchomiono usługę, która pozwala na odczyt parametrów dostawy ciepła w trybie on-line. Ponadto, użytkownicy mają dostęp do danych historycznych, a także mogą porównać swoje dane z "podobnymi odbiorcami". Wśród pobieranych informacji mogą znaleźć się ogłoszenia o zidentyfikowanych awariach, przewidywania co do poziomu zużycia energii czy wysokości rachunków.
Fortum działa w Polsce od 2003 r. Do spółki należą obecnie trzy elektrociepłownie – w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu, a także 800 km sieci ciepłowniczych, które dostarczają ciepło mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia. Od dwóch lat spółka dystrybuuje nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną i gaz.
Przeczytaj także: NFOŚiGW przekazuje unijne dotacje na ciepłownictwo
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.