Zgodnie z ustawą o rynku mocy z początkiem kwietnia rozpoczyna się proces certyfikacji ogólnej. Zgłosić się do niej muszą wszyscy właściciele jednostek fizycznych wytwórczych istniejących, których moc osiągalna brutto jest nie mniejsza niż 2 MW (nieprzystąpienie do certyfikacji podlega karze pieniężnej w wysokości maksymalnie 5% przychodu ukaranego, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym). W przypadku mniejszych mocy, mogą one również wziąć udział w aukcjach mocy, ale konieczna będzie agregacja z innymi jednostkami – tak aby łączna suma mocy była większa od 2 MW. Obligatoryjność nie obowiązuje jednostek planowanych, ale mogą one być również zgłoszone do certyfikacji ogólnej.

Proces certyfikacji potrwa od 3 kwietnia do 29 maja br. Do 12 kwietnia zaplanowano czas na składanie wniosków, następnie do 1 maja wnioski te będą ocenione i zweryfikowane. W razie potrzeby składający zostaną wezwani do uzupełnienia dokumentacji lub usunięcia stwierdzonych wad lub braków. Ostatnim etapem, zaplanowanym na 22–29 maja br., będzie proces reklamacyjny.

Jak czytamy w komunikacie URE, w aukcji głównej będą mogły wziąć udział tylko te jednostki, które na etapie certyfikacji ogólnej zgłoszono do udziału w aukcji głównej lub jednej bądź większej liczbie aukcji dodatkowych, następujących bezpośrednio po prowadzonym procesie certyfikacji ogólnej. W przypadku braku takiego zgłoszenia jednostka nie będzie mogła wziąć udziału w aukcji głównej.

Przeczytaj także: Rynek mocy – co i kiedy się zmieni?