Zgodnie z planami Fortum prace mają rozpocząć się w drugiej połowie roku i potrwać do końca 2019 r. Firma, której oferta okaże się najkorzystniejsza w przetargu, zajmie się budową kotłowni wraz z wszelkimi obiektami i instalacjami towarzyszącymi, z których najważniejszy to kocioł wodny o mocy 40 MW. Jak podano, kotłownia wyposażona będzie m.in. w instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin.


Budowa kotłowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice to część naszego planu inwestycyjnego dla Śląska o wartości blisko miliarda złotych. Budujemy wspólny dla Zabrza i Bytomia system gwarantujący mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ciepła oraz energii elektrycznej , co przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie – mówi, cytowany w komunikacie, Wojciech Trzebieniak, menedżer projektu z Fortum.

Wspomniany plan inwestycyjny obejmuje 70 tys. gospodarstw domowych w Bytomiu i Zabrzu: jeszcze w tym roku ma zostać oddana do użytku elektrociepłownia, której praca będzie oparta na 10-kilometrowym rurociągu, łączącym bytomską infrastrukturę z nową jednostką w Zabrzu.


Budowa ekologicznych źródeł ciepła w Bytomiu jest konieczna ze względu na unijne regulacje środowiskowe, zgodnie z którymi część kotłów, aktualnie produkujących ciepło dla mieszkańców, musi zostać wyłączona do 2022 r. – czytamy w komunikacie Fortum.

Fortum to międzynarodowa firma energetyczna zajmująca się dostarczaniem prądu, ciepła i chłodu. 64% energii elektrycznej wytwarza bez emisji CO2.

Przeczytaj także: Połowa Polaków nie wie, jak zmienić dostawcę energii?