7 maja rozpoczął się trwający 21 dni postój nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. W tym czasie przeprowadzony zostanie przegląd instalacji i systemów. Najnowsza jednostka kozienickiego zakładu (blok B11) przejdzie przegląd gwarancyjny. W planie jest też wymiana filtrów i olejów, kalibracja i regulacja systemów oraz instalacji.
Elektrownia Kozienice. Fot. Enea Wytwarzanie S.A.
Blok B11 ma moc 1075 MW i jest opalany węglem kamiennym. Jest to największa w Polsce, najsprawniejsza i najbardziej nowoczesna jednostka energetyczna opalana tym paliwem. Do użytku oddano ją 19 grudnia 2017 r.
Jak podkreśla inwestor, Enea Wytwarzanie, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne, blok już w okresie „niemowlęcym” osiąga wysoką sprawność, co pozwala na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.
W czasie pierwszych miesięcy blok B11 wykazał się wysoką niezawodnością oraz elastycznością pracy. Z ciekawostek mogę podać, że maksymalna zmiana mocy w ciągu 15 minut wynosi 160 MW. Umożliwia to szybką reakcję na zmieniające się zapotrzebowanie w sieci – dodaje Krzysztof Figat, prezes spółki.
Elektrownia Kozienice. Fot. Enea Wytwarzanie S.A.
Elektrownia w Kozienicach będzie działać 40 lat dłużej
Najnowszy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice budowano od 2012 r. Jego wykonawcą było konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Koncern Mitsubishi dostarczył wyposażenie elektrowni, w tym m.in. turbinę, generator, kocioł oraz zasobniki węgla, młyny i urządzenia kontroli procesu spalania. Po stronie polskiej spółki była realizacja kluczowych prac konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych.
Elektrownia Kozienice. Fot. Enea Wytwarzanie S.A.
Moc, jaką osiąga blok B11 (1075 MW), jest rekordowa w skali polskiej energetyki. Równocześnie jest on jedną z najbardziej sprawnych i największych na świecie jednostek tego typu. Włączenie go do eksploatacji spowodowało, że moc wytwórcza Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych zwiększyła się o ponad 30% – wzrosła do ponad 4000 MW. Jak podaje inwestor, nowy blok wydłuży funkcjonowanie elektrowni o przynajmniej 40 lat. Obecnie zakład ten wytwarza 13% energii produkowanej w Polsce.
Enea Wytwarzanie należy do Grupy Enea. Jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego. Zarządza elektrownią w Świerżach Górnych koło Kozienic, gdzie funkcjonuje 11 bloków energetycznych, z których najnowszy i najsprawniejszy ma moc 1075 MW. Nowa jednostka zwiększyła moce wytwórcze Grupy Enea do 6,2 GW.
Enea Wytwarzanie zajmuje się również pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Produkuje też energię cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach oraz Pile.
Przeczytaj także: Testy w elektrociepłowni gazowo-parowej w Płocku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.