Najpopularniejszym rozwiązaniem instalacji cieplnej w domu jest centralne ogrzewanie (CO). Tego rodzaju instalacja może być montowana w różnych wersjach, dzięki temu jej parametry można dopasować dokładnie do potrzeb domowników i budynku.

Jak prowadzić instalację cieplną?

Zasada działania instalacji cieplnej nie jest skomplikowana – woda płynie do grzejników, gdzie oddaje ciepło, a potem wraca do kotła. W domach jej obieg jest najczęściej wymuszony za pomocą pompy (układ ciśnieniowy). Instalacja cieplna może być zamknięta (zabezpieczona przeponowym naczyniem wzbiorczym) lub otwarta (zabezpieczona otwartym naczyniem wzbiorczym).

Instalacja grzewcza może być prowadzona do grzejników systemem jednorurowym – wówczas wszystkie grzejniki połączone są jednym przewodem, a w ostatnim montowany jest powrót do kotła; im dalej od źródła ciepła, tym grzejniki muszą być większe. Inny system to dwururowy – wtedy przewód zasilający i powrotny układane są równolegle. Dawniej rury często montowano natynkowo, osadzając je w uchwytach (podporach) i przykręcając na stałe do ścian. Współcześnie panuje trend ukrywania rur, gdyż ich widoczność negatywnie wpływa na estetykę pomieszczeń. Dlatego zwykle prowadzi się je ukryte w podłodze lub ścianach. Do tego coraz częściej tradycyjne grzejniki na ścianach zastępowane są ogrzewaniem podłogowym.

Kocioł gazowy czy inne rozwiązanie?

Kolejną kluczową kwestią jest wybór rodzaju zasilania domowej instalacji cieplnej. Na rynku znajdziemy różne rozwiązania, a coraz większy nacisk kładzie się na połączenie aspektów ekonomicznych z ekologicznymi. W Polsce nadal najpopularniejsze jest ogrzewanie węglowe, ponieważ jest tanie. Jednak ma wiele wad, w tym konieczność systematycznej obsługi, posiadanie miejsca do składu opału, zanieczyszczenie środowiska itp. Inne rozwiązanie to kocioł na pelet, który jednak zwykle nie jest tani. Inna opcja to kocioł olejowy, przy czym w  tym wypadku trzeba pamiętać o zapewnieniu miejsca na zbiornik z olejem; konieczne są też jego okresowe dostawy. Optymalnym i wygodnym rozwiązaniem może okazać się kocioł gazowy (dostępny w wielu modelach, np. w Leroy Merlin), szczególnie gdy w miejscu zamieszkania jest dostęp do gazu ziemnego. Wtedy nie trzeba go magazynować i płacimy tylko za jego zużycie. Inna opcja to kocioł gazowy na propan, który wymaga dodatkowego zbiornika – wówczas za gaz płacimy z góry. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości można bez problemu przełączyć się na gaz ziemny, jeśli pojawi się taka możliwość.

Skuteczność ogrzewania pomieszczeń, a tym samym komfort mieszkańców zależy tak naprawdę od jakości domowej instalacji cieplnej i rodzaju jej zasilania. Dlatego do montażu takiej instalacji warto zatrudnić dobrego fachowca; ponadto należy także systematycznie kontrolować jej stan techniczny.