Podczas ostatniego posiedzenia sejmowa komisja energii przyjęła sprawozdanie podkomisji ws. rządowego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Uprzednio wprowadzono zmiany redakcyjne i poprawki legislacyjne, zgłoszono także wnioski mniejszości. Nie dokonano żadnych korekt merytorycznych.
Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii coraz bliżej. Fot. Pixabay
Projekt noweli zakłada m.in. wydłużenie czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych do połowy 2021 r. Chodzi o te farmy, które mają ważne pozwolenia na budowę, ale nie spełniają wymogów tzw. ustawy odległościowej. Nowe przepisy pozwolą też na modernizacje elektrowni (o ile nie będzie to miało negatywnego wpływu na środowisko), a także opodatkowanie jedynie części budowlanej (bez technicznej – jak do tej pory) obiektów.
Jak powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski, postulaty zmian zostaną przeanalizowane, zgłoszone w drugim czytaniu i zawarte w kolejnej propozycji nowelizacji. Prace nad nią mają ruszyć niebawem.
Jednocześnie poinformowano, że odrzucono pomysły dot. m.in. uproszczenia procesu migracji małych biogazowni i elektrowni wodnych z systemu aukcyjnego do wprowadzanych dla nich nowelą systemów taryf gwarantowanych typu Feed-in-Tariff i Feed-in-Premium, a także podniesienia ceny referencyjnej energii dla małych biogazowni czy wydłużenia czasu na budowę instalacji OZE, które wygrały pierwsze dwie aukcje.
Przeczytaj także: Statoil wybuduje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku z Polenergią?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.