Naszym głównym zadaniem jest osiągniecie niezależności energetycznej od Rosji (...), a także rozwój czystych źródeł energii, nie mających negatywnego wpływu na zmiany klimatu –  powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP) minister energetyki Żygimantas Vaicziunas.

NENS poparło 103 posłów na 141, nikt nie zgłosił sprzeciwu, dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Przyjęta strategia zakłada, iż do 2020 r. krajowy system energetyczny zostanie zintegrowany z systemem unijnym, tj. przeprowadzona zostanie synchronizacja sieci elektroenergetycznych z sieciami Europy kontynentalnej przez Polskę (obecnie jest on połączony z sieciami Rosji i Białorusi). Strategia obejmuje też budowę polsko-litewskiego gazociągu (GIPL), który pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie terminalu gazu skroplonego w Kłajpedzie.


Zgodnie z założeniami przyjętej strategii, w 2030 r. 70%. zużywanej na Litwie energii ma być produkowane w kraju, a 45% ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Natomiast w 2050 r. cały wolumen energii produkowany na potrzeby kraju ma pochodzić z Litwy, w tym 80% ze źródeł odnawialnych.

Strategia przewiduje, że Litwa z kraju importującego technologie energetyczne przekształci się w kraj opracowujący i przekazujący takie technologie za granicę.

Przeczytaj także: Komisja Europejska przyjęła projekt ustawy dot. norm jakości węgla