Wysokie rachunki za prąd nie są koniecznością. Niekiedy wystarczy zastanowić się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, bądź wyborem innej taryfy. Korzystne może okazać się również przejście na kontrakt terminowy. Takie rozwiązanie może przełożyć się na spore oszczędności, pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy ofertę i taryfę energetyczną do naszych potrzeb. Gospodarstwa domowe w Polsce mogą skorzystać z licznych propozycji. Która z nich okaże się najbardziej opłacalna i dla kogo?
Fot. fotolia.com
Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych
Decydując się na zmianę taryfy lub nowy kontrakt, możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Warto przy tym wiedzieć, że taka zmiana jest całkowicie bezpłatna i bezpieczna. Wybierać trzeba jednak roztropnie. Analiza naszych potrzeb to podstawa. Musimy zastanowić się, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii. To właśnie tego rodzaju niuansami różnią od siebie poszczególne taryfy. Sprawdźmy, jakie z nich posiadają w swojej ofercie dostawcy energii elektrycznej.
- Taryfa G11 – to jedna z podstawowych i najczęściej wybieranych taryf energetycznych, dedykowana odbiorcom indywidualnym. Nazywana bywa również jednostrefową lub całodobową. Czym się cechuje? W tej taryfie cena prądu jest stała przez całą dobę. Nie ma zatem znaczenia, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii. Warto ją wybrać w przypadku, gdy trudno zaplanować regularne używanie sprzętów energochłonnych. Nie poleca się jej jednak gospodarstwom domowym, wykorzystującym energię elektryczną do ogrzewania mieszkania oraz wody. Wówczas o wiele lepiej wybrać taryfę G12 lub G12W.
- Taryfa G12 – znaleźć można ją w ofercie każdego sprzedawcy prądu. Jest to taryfa dwustrefowa, co oznacza, że cena prądu zależna jest od konkretnej strefy. Niższa stawka cenowa obowiązuje w godzinach nocnych (22:00–6:00) oraz przez dwie godziny w środku dnia (13:00–15:00). Wyższą stawkę zapłacimy za to w szczycie przedpołudniowym, który przypada na godziny 6:00–13:00, a także w szczycie popołudniowym, czyli od 15:00 do 22:00. Nie wszyscy sprzedawcy wyznaczają identyczne strefy czasowe, niekiedy godziny mogą zostać nieco zmienione. Taryfa G12 dedykowana jest klientom indywidualnym, którzy korzystają z prądu głównie w godzinach nocnych (np. ustawiają zmywarkę lub pranie na noc).
- Taryfa G12W – zwana także weekendową. Podobnie jak w przypadku taryfy G12, za zużycie prądu zapłacimy mniej w godzinach nocnych (22:00–6:00). Zniżki obowiązują również w weekendy. Jakich dokładnie godzin dotyczy? Zazwyczaj tańszy prąd jest od piątku od godziny 22:00 aż do poniedziałku, do godziny 6:00 rano. To najlepsza opcja dla osób, które korzystają ze sprzętów, które zużywają dużo energii przede wszystkim w weekendy, np. planują pranie, prasowanie czy odkurzanie.
- Taryfa G12 As – taryfa antysmogowa przeznaczona dla odbiorców indywidualnych, wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania. Czym się charakteryzuje? W godzinach od 22:00 do 6:00 obowiązuje niższa stawka za prąd, zaś w pozostałych godzinach stawka jest taka sama jak w przypadku taryfy G11. Jest to odpowiedź Ministerstwa Energii na problem smogu w Polsce, a także ubóstwo energetyczne. Taryfa ta nie jest dostępna u wszystkich sprzedawców energii. Znajduje się m.in. w ofercie Innogy.
Która taryfa jest najlepsza dla gospodarstw domowych?
Najpopularniejsze taryfy energetyczne w Polsce to G11 oraz G12. Nie oznacza to jednak, że będą one dla nas najlepsze. Wiele zależy od tego, w jakie dni i w jakich godzinach zużywamy najwięcej prądu. Jeżeli np. pracujemy codziennie od 8–16, to w tych godzinach najprawdopodobniej nie zużywamy go prawie wcale, zniżka dzienna nie będzie nam wówczas potrzebna. W przypadku, gdy największe zużycie przypada na weekend (załóżmy, że sobota to czas porządków domowych, uruchamiamy wówczas pralkę i zmywarkę), to dobrym rozwiązaniem będzie taryfa G12W. Dopiero po tego rodzaju analizie warto wybrać konkretną grupę energetyczną. Pamiętajmy także, że zawsze możemy dokonać zmiany taryfy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.