PGE GiEK rozpoczęło drugi etap modernizacji bloku nr 3 w Elektrowni Bełchatów
Przedsięwzięcie polega na modernizacji elektrofiltrów, układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła, głównych rurociągów parowych, a także rekonstrukcji płaszczy chłodni kominowej oraz zabudowie instalacji odrtęciowienia spalin i dostosowaniu bloku w zakresie monitoringu rtęci i amoniaku.
W ramach programu dostosowania istniejących jednostek wytwórczych do tzw. konkluzji BAT realizowana będzie również budowa stacji wstępnego uzdatniania wód technologicznych z obiegu instalacji odsiarczania spalin oraz rozbudowa młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego – podano w komunikacie.
Modernizację rurociągów parowych wykona Energop, natomiast układem paleniskowym i częścią ciśnieniową kotła zajmie się firma Rafako.
PGE GiEK przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska i stale zmniejsza wpływ swojej działalności na środowisko. Wyprzedzające działania Grupy Kapitałowej PGE i podjęte w odpowiednim czasie decyzje, spowodowały, że możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość. Od wielu lat we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach PGE GiEK prowadzone są projekty mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. Wszystkie nasze jednostki wytwórcze wypełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach nasze elektrownie i elektrociepłownie ograniczyły już emisje tlenków siarki o 87%, tlenków azotu o 50% i emisje pyłów o 98% – mówi Sławomir Zawada, prezes spółki.
To już drugi etap modernizacji bełchatowskiego bloku energetycznego. Pierwszy zakończył się w ub.r., a w jego ramach unowocześniono m.in. turbinę oraz zawory regulacyjno-odcinające, przeprowadzono również remont wirnika generatora, a także wymieniono stojan generatora i zregenerowano zasobniki przykotłowe.
Konkluzje BAT (ang. Best Available Technology – najlepsze dostępne techniki) to standardy określające wymogi emisji zanieczyszczeń dla dużych zakładow przemysłowych. Zawarte są w unijnej dyrektywie IPPC (ang. Integrated Pollution Prevention and Control) z 24 września 1996 r. ws. zintegrowanego zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczeń w krajach Unii Europejskiej.
Elektrownia Bełchatów to największa na świecie elektrownia produkująca energię z węgla brunatnego.
Przeczytaj także: Rafako z umowami na prace modernizacyjne w Elektrowni Bełchatów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.