Tunel ten jest kluczowym elementem projektu budowy sieci energetycznej o napięciu 1000 kV, łączącej Huainan, Nanjing i Shanghai. Realizacja tego projektu ma pomóc w ograniczeniu braków prądu w delcie Jangcy.

Długość wydrążonego tunelu to 5,47 km, a jego średnica to 12,07 m. Jego trasę wyznaczono pomiędzy Nantong (na północy) a Suzhou (na południu). Największa wartość głębokości, na jakiej posadowiony został tunel, to 74,83 m (pod dnem Jangcy).

Maszyna TBM (ang.Tunnel Boring Machine) rozpoczęła drążenie 28 czerwca br.; poruszała się z prędkością 14,12 m dziennie. Jest to nowy rekord w Państwie Środka: do tej pory chińskim rekordem w przypadku średniej prędkości drążenia było 11,6 m dziennie.

Chińczycy zdecydowali się na budowę tunelu, aby zmniejszyć koszty budowy nowej sieci oraz jej późniejszego utrzymania, a także zredukować negatywny wpływ realizacji projektu na środowisko.

Przewody energetyczne będą mieć obudowę metalową, a izolowane będą gazem. Ma to miec pozytywny wpływ na przewodzenie energii elektrycznej, bezpieczeństwo, zachowanie przestrzeni i koszt utrzymania.

Wartość inwestycji to 696,8 mln USD. Realizacja projektu ma zakończyć się w 2019 r.

Przeczytaj także: London Power Tunnels: drugi etap budowy podziemnej sieci