Nowa linia elektroenergetyczna ma mieć 51,1 km długości i prowadzić przez gminy: Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz, Wodynie i Stoczek Łukowski. Na trasie tej powstanie 140 słupów energetycznych, na których zawisną przewody fazowe o łącznej długości 966 km. Podczas prac budowlanych wykorzystanych zostanie 5,6 tys. ton stali oraz 28 tys. ton betonu.

W sumie roboty budowlane i montażowe kosztować będą 102,4 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialne jest konsorcjum firm: ZWSE Rzeszów, Budownictwo Elektroenergetyczne Selpol z Łodzi, Pile Elbud z Krakowa oraz PBE Elbud z Katowic. Nowa linia w użytku ma być od 2019 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), które występują tu jako inwestor, planują budowę pierścieniowego układu sieci wokół największych skupisk miejskich, zgodnie z ideą dostarczania energii z różnych kierunków. Jak mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor zarządzający w Centralnej Jednostce Inwestycyjnej spółki, gwarantuje to ciągłość dostaw energii elektrycznej nawet w sytuacjach krytycznych.

Inwestycja PSE ma kluczowe znaczenie dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Intensywny rozwój gospodarczy regionu wprost przekłada się na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Budowa nowoczesnych linii przesyłowych to najlepsze remedium na awarie wywoływane przez skrajne zjawiska pogodowe, jak przewlekłe upały czy nawałnice – powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Przeczytaj także: Nowa linia energetyczna najwyższych napięć połączy Warszawę i Siedlce