Nowa elektrociepłownia w Zabrzu (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW; roczna produkcja wyniesie około 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej) w trybie kogeneracji produkować będzie prąd oraz ciepło dla ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Zasilana będzie węglem, ekologicznym paliwem alternatywnym wytwarzanym z surowców pozostałych po procesie recyklingu (tzw. RDF – Refuse Derived Fuel), biomasą.

Zgodnie z wyliczeniami, oddanie w Zabrzu do użytku nowej elektrociepłowni oznacza ponad 11-krotny spadek emisji pyłów, ponad siedmiokrotny spadek emisji dwutlenku siarki oraz niemal trzykrotny spadek emisji tlenku. 


„Projekt zabrzańskiej elektrociepłowni jak w soczewce skupia główne aspekty zrównoważonego rozwoju w sektorze energetycznym. Z jednej strony wykorzystujemy polski potencjał węglowy, z drugiej stawiamy na dywersyfikację paliw i źródeł energii. Jednocześnie idziemy w kierunku energetyki niskoemisyjnej, korzystamy z surowców ekologicznych, zaawansowanych technologii” – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki w Fortum.

Częścią uroczystego otwarcia nowej elektrociepłowni w Zabrzu będzie debata z udziałem ekspertów, przedstawicieli rządu oraz samorządowców.

„Wraz z nowym obiektem otworzymy kolejny etap w historii EC Zabrze. Nieprzypadkowo w tym miejscu i czasie, gdzie splatają się wieloletnie doświadczenia i nowe rozwiązania technologiczne, chcemy porozmawiać o osiągnięciach i wyzwaniach stojących przed sektorem energetycznym w Polsce" – dodaje Piotr Górnik.

Ciepłociąg pod przeszkodami – w Zabrzu zastosowano mikrotunelowanie

W lipcu br., w ramach tej inwestycji, zakończyła się budowa 10-kilometrowego rurociągu, który połączył systemy ciepłownicze w Zabrzu i Bytomiu. Rurociąg przebiega pod ziemią, został wybudowany z rur preizolowanych. Rury wyposażone są w system stałego nadzoru. „Na 10-kilometrowej długości powstało 76 zaworów odcinających, 80 zasuw klinowych i 18 przepustnic. Całość połączono 2211 spawami" – wylicza Kamila Zybura-Pluta z Fortum.

Część z tych prac, z uwagi na konieczność przejścia pod nasypami kolejowymi, rzeką Bytomką, torami kolejowymi, tramwajowymi oraz drogą krajową DK88, została wykonana przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania. Jak tłumaczył Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum, „ (...) jednym z ważniejszych atutów tej metody jest precyzja wykonania przekroczenia z dokładnością do kilku milimetrów (...)”.

Dzięki użyciu metody mikrotunelowania powstało pięć odcinków sieci o łącznej długości ponad 700 m rurociągu, tj. około 350 m sieci cieplnej. Długość najdłuższego fragmentu to niemal 200 m.

Do mikrotunelowania wykorzystywany był sprzęt niemieckiej firmy Herrenknecht, a także dwa rodzaje rur: stalowe przewiertowe DN1420 o grubości ścianki 16 mm oraz osłonowe DN1220 o grubości ścianki 14 mm. W przestrzeń między nimi wpompowywana była specjalna mieszanka betonowa.

Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy projekt Fortum w Polsce, o wartości ponad 1 mld zł. Dodajmy, że pod koniec 2019 r. ma być gotowa nowa kotłownia na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu.

Przeczytaj także: Mikrotunelowanie na budowie ciepłociągu