PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), podpisała z konsorcjum firm SBB Energy (lider), Polimex Energetyka i Polimex Mostostal umowę na dostawę i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla czterech bloków w Elektrowni Dolna Odra.
Elektrownia Dolna Odra. Fot. Zenon Korzeb
Inwestycja, która zostanie zrealizowana w obrębie czterech bloków energetycznych (numery: 5,6, 7 i 8) ma pozwolić na dostosowanie Elektrowni Dolna Odra do zaostrzonych wymogów środowiskowych, które zaczną obowiązywać od 2021 r. Jak zaznacza PGE GiEK, realizacja projektu wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w Szczecinie.
Termin zakończenia prac planowany jest na IV kwartał 2021 r.
Dzięki inwestycji kotły OP-650 bloków nr 5, 6, 7 i 8 w Elektrowni Dolna Odra spełniać będą standardy wynikające z konkluzji BAT/BREF, określające rygorystyczne normy w zakresie dopuszczalnych wielkości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W ramach prac, elektrownia zmodernizuje także instalacje odsiarczania spalin bloków energetycznych nr 7 i 8, w celu znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki – przekazała spółka w komunikacie.
Realizacja programu „Dostosowanie bloków nr 5-8 w Elektrowni Dolna Odra do wymagań konkluzji BAT” zapewni utrzymanie emisji tlenków siarki na poziomie poniżej 130 mg/Nm3, tlenków azotu poniżej 150mg/Nm3 oraz pyłu na poziomie mniejszym niż 10 mg/Nm3.
Instalacja odazotowania spalin budowana będzie w oparciu o technologię katalityczną (SCR) z zabudową klapy obejściowej na czas rozruchu. W ramach prac zostaną wymienione wentylatory spalin, a obrotowe podgrzewacze powietrza przejdą modernizację. Prowadzone prace mają być wykonywane w czasie planowych remontów poszczególnych bloków; pierwszy z nich rozpocząćma się w październiku 2019 r.
W skład zespołu Elektrowni Dolna Odra wchodzą: Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz mieszczące się w Szczecinie: Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin. Moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach spółki wynosi 1984 MW, a moc cieplna 662 MW; liczba kotłów energetycznych to 17.
Podstawowym paliwem w elektrowni jest węgiel kamienny, choć wykorzystywana jest również biomasa w procesie współspalania.
Zobacz także: Elektrownia Łagisza: wyburzono chłodnię kominową
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.