• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dalszy rozruch bloku 910 MW w Jaworznie

Opublikowano: 02-10-2018 (Aktualizacja: 04-10-2018) Źródło: Tauron

Stan zaawansowania budowy bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie osiągnął 80%, tym samym można już było rozpocząć prace rozruchowe.


Budowa bloku 910MW w Jaworznie. Fot. Tauron Budowa bloku 910MW w Jaworznie. Fot. Tauron

Na początek prac rozruchowych bloku 910 MW w Jaworznie podano napięcie na transformator sprzęgłowy, który łączy systemy zasilania potrzeb własnych bloku 910 MW i Elektrowni Jaworzno II – to rozruch zimny. Ponadto uruchomiono transformator rezerwowo-rozruchowy, zasilający instalacje bloku 910 MW w energię elektryczną, która jest dostarczana napowietrzną linią 220 kV z rozdzielni w Byczynie. Sama linia energetyczna, która po synchronizacji bloku z siecią będzie służyła dla potrzeb wyprowadzenia mocy, też jest już gotowa.


Centralny system sterowania, który pełni funkcję centrum sterowniczego, został już sprawdzony, uruchomiony i jest gotowy do wszystkich prac rozruchowych. System sterowania można przyrównać do mózgu, a sieć do neuronów. Sygnały w organizmie przesyłane są do wszystkich jego części; tu podobnie z systemu sterowania sygnały płyną do wszystkich uruchamianych urządzeń i systemów bloku – wyjaśnia spółka.

Zakończone pozytywnie testy rozproszonego systemu sterowania pozwoliły na rozpoczęcie operacji łączenia elementów systemu z instalacjami i urządzeniami bloku oraz testy.

Zaawansowana jest budowa układu torowego, którym dostarczane będzie ponad 2,5 mln węgla rocznie. Ponadto blok 910 MW Jaworznie połączono rurociągiem z docelowym źródłem wody, pierwsze wolumeny wody zostały dostarczone.

Blok 910MW w Jaworznie – mapa. Źródło: www.blok910.pl Blok 910MW w Jaworznie – mapa. Źródło: www.blok910.pl

Wszystkie prowadzone prace przygotowują instalacje do kolejnego etapu testów, tym razem na gorąco. Po ich przejściu przystąpimy do operacji trawienia, a następnie dmuchania kotła. Ten etap planujemy na I kwartał przyszłego roku – mówi, cytowany w komunikacie, Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Blok 910 MW w Jaworznie do użytku oddany ma być w IV kwartale 2019 r. – prąd popłynie do 2,5 mln gospodarstw domowych. Czas eksploatacji oszacowano na minimum 30 lat. Całkowity koszt budowy bloku 910 MW w Jaworznie to 6 mld zł. Realizacja inwestycji o budżecie 6 mld zł, w niesprzyjających warunkach rynkowych, to ogromne wyzwanie finansowe, technologiczne i logistyczne. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że kolejne etapy inwestycji są domykane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Blok 910MW w Jaworznie. Fot. Tauron Blok 910MW w Jaworznie. Fot. Tauron

Nowy blok energetyczny w Jaworznie ma charakteryzować najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. Blok ograniczy emisję dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50%. Będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Szacowany okres eksploatacji bloku to co najmniej 30 lat. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200-megawatowych, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30% dwutlenku węgla mniej, a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o ponad połowę.

Przeczytaj także: Podtrzymano termin końca budowy bloku w Elektrowni Jaworzno

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!