Podjęcie negocjacji ma umożliwić określenie parametrów finansowych i warunków transakcji zakupu.  

Grupa Tauron dąży do dywersyfikacji segmentu odnawialnych źródeł energii. W przypadku zakupu przedmiotowych farm podwoimy nasze moce wytwórcze w technologii wiatrowej. Jestem przekonany, że powiększenie portfela o tego typu aktywa przyniesie korzyści grupie Tauron i jej interesariuszom – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu spółki Tauron Polska Energia. Zainteresowanie tymi aktywami wpisuje się bezpośrednio w strategię grupy Tauron i w globalny trend rozwoju odnawialnych źródeł energii – dodał.


Przedmiot transakcji, tj. farmy wiatrowe, zlokalizowane są na północy Polski, w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Łącznie obejmują 82 wieże wiatrowe.

O ewentualnych wiążących ustaleniach w tej sprawie lub o zakończeniu negocjacji dotyczących transakcji w inny sposób, Tauron zamierza poinformać w najbliższych miesiącach.

Grupa Tauron posiada już wśród swoich aktywów wytwórczych 34 elektrownie wodne, cztery farmy wiatrowe i trzy bloki biomasowe. Obecnie łączna moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii (OZE) należących do Grupy to 439 MW. W sumie w latach 2016–2017 Tauron zainwestował ponad 650 mln zł w projekty proekologiczne.


W zależności od kształtu rynku mocy i ustawy kogeneracyjnej, jak i nowelizacji ustawy o OZE, Grupa planuje realizację jednego z kilku scenariuszy inwestycyjnych, obejmujących m.in. akwizycje w segmencie OZE i ciepłownictwie oraz własny projekt morskiej farmy wiatrowej.

Przeczytaj także: Zimny rozruch bloku 910MW w Jaworznie