Rozpoczyna się budowa mającej liczyć 8 km długości sieci ciepłowniczej w północnej części Wrocławia – na terenie osiedla Zawidawie. Ciepło ma popłynąć jeszcze najbliższej zimy.
Budowa sieci ciepłowniczej. Fot. Shutterstock
Pierwszy etap rozbudowy sieci ciepłowniczej na terenie osiedla Zawidawie we Wrocławiu obejmie odcinek od ul. Bierutowskiej 63 do ul. Dobroszyckiej. Zgodnie z założeniami, jeszcze w tym roku nową siecią popłynie ciepła woda na potrzeby centralnego ogrzewania i codziennego użytku. Osiedle Zawidawie w ciepłą wodę będzie zaopatrywać zasilana gazem elektrociepłownia EC Zawidawie.
Budowa nowej sieci ciepłowniczej ma kosztować 11 mln zł. Kolejne etapy rozbudowy zaplanowano są na lata 2019-2020.
EC Zawidawie należy do spółki Kogeneracja z Grupy PGE, lokalnego producenta ciepła i energii elektrycznej. Ciepło powstaje w trzech elektrociepłowniach – EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie. Te zakłady w ciepło zasilają 60% wrocławskich gospodarstw domowych. Spółka jest również dystrybutorem ciepła w gminie Siechnice.
Stawiamy na rozwój każdego z naszych trzech zakładów produkcyjnych. Całkowite nakłady, jakie planujemy w najbliższym czasie przeznaczyć na rozbudowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu i gminie Siechnice, wyniosą około 16 mln zł. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Wrocławia i jego najbliższych okolic, którzy dzięki naszym inwestycjom będą oddychać czystszym powietrzem – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Frąszczak, prezes spółki Kogeneracja.
Jak z kolei dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z problemów niskiej emisji. Z badań przeprowadzonych przez nas wśród odbiorców ciepła wynika, że mieszkańcy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie niesie ciepło sieciowe. Nasze inwestycje w lokalne sieci ciepłownicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom miejscowych społeczności i jednocześnie potwierdzają, że komfort cieplny i bezpieczeństwo dostaw są dla nas priorytetem – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski.
PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE to największy w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Przeczytaj także: Rybnik – prąd z odpadów komunalnych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.