Rada nadzorcza przekazała też, iż podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Elektrowni Ostrołęka, Energa będzie głosowała za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydanie przez spółkę polecenia rozpoczęcia robót dla generalnego wykonawcy, czyli konsorcjum GE Power i Alstom Power.

Obie uchwały zostały podjęte pod warunkiem, że w aukcji mocy, z okresem dostaw rozpoczynającym się w 2023 r., projekt Ostrołęka C uzyska dla mocy określonej na certyfikacie warunkowym, tj. 852,603 MW, cenę na okres 15 lat, na poziomie nie niższym niż określony w strategii aukcyjnej.

W połowie lipca Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. Wartość inwestycji wynosi około 6 mld zł brutto.

Opalany węglem kamiennym blok energetyczny Ostrołęka C będzie mieć około 1000 MW mocy i uzupełni istniejącą już parę bloków (Ostrołęka A i Ostrołęka B), zwiększając moce wytwórcze elektrowni Ostrołęka.

Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac. W październiku br. na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze.

Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest Elektrownia Ostrołęka; po 50% udziałów w spółce mają Enea i Energa.

Przeczytaj także: Energia Plus – program masowej budowy OZE