W Jaworze ma być produkowanych 100 tys. baterii rocznie. Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa, proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej 10 samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności – mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać. Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne – dodaje premier Mateusz Morawiecki.


W Jaworze jeszcze w tym roku Mercedes ma uruchomić seryjną produkcję czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych. W budowę pierwszej w Polsce fabryki koncern Daimler AG zainwestuje ponad 2,1 mld zł.

Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu – wyjaśnia Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Przeczytaj także: Lubin – stacja ładowania aut elektrycznych przy siedzibie KGHM