Oświetlenie led – dlaczego jest takie popularne?

Dawniej żarówki ledowe były stosowane głównie w biurach, szpitalach czy magazynach. Dziś jednak coraz częściej trafiają do naszych domów. Dlaczego są tak popularne? Dzięki znacznie mniejszemu zużyciu prądu gwarantują oszczędność pieniędzy – rachunki za energię elektryczną są znacznie niższe. I choć ledy są droższe od tradycyjnych żarówek, to jednocześnie mogą świecić nawet kilkanaście razy dłużej, co sprawia, że wydatek szybko się zwraca.

Do tego żarówki ledowe nie nagrzewają się, więc są bezpieczne dla dzieci, a ich budowa sprawia, że są dużo wytrzymalsze. Oferują też duży wybór kolorów – technologia LED pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego zakresu barw światła.

A na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie ledowe?

Jak wybrać żarówki LED?

Żarówka LED – jaka moc?

Wybierając lampy LED, sprawdzamy przede wszystkim lumeny – to jednostka określająca wielkość promienia światła emitowanego przez urządzenie. Lumeny nie są tak znane jak waty, określające moc tradycyjnej żarówki, dlatego często na opakowaniach produktów znajdziemy odpowiedni przelicznik, mający ułatwić nam wybór produktu.

Żywotność lamp ledowych

Oświetlenie LED ma dużo większą żywotność niż tradycyjne żarówki, jednak może ona być bardzo zróżnicowana. Dlatego warto sprawdzać na opakowaniu, ile godzin działania deklaruje producent. Po tym czasie wydajność żarówki spada – nie przepala się ona, ale stopniowo świeci coraz słabiej. Dobrej jakości ledy potrafią świecić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin – idzie jednak za tym odpowiednio wyższa cena.

Barwa światła oświetlenia ledowego

Wybór barwy światła powinien zależeć od przeznaczenia danego pomieszczenia. Zimne światło sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych – sprzyja koncentracji i pobudza do pracy. Często stosowane jest w sklepach, muzeach czy szpitalach. W domu będzie idealnie do łazienki, sprawdzi się również jako światło punktowe w kuchni. Barwę zimną będą miały żarówki LED z oznaczeniem około 5000–5500 K (Kelvinów).

Światło ciepłe z kolei nadaje się najlepiej do odpoczynku, wprowadza też do pomieszczenia przytulną atmosferę. Przypomina światło emitowane przez tradycyjne żarówki. Sprawdzi się w salonie, jadalni, sypialni czy kuchni (jako oświetlenie centralne). Lampy o barwie ciepłej posiadają oznaczenie około 3000–3500 K.

Możemy jeszcze wyróżnić światło neutralne (4000–4500 K) – żarówka LED neutralna nada się do pomieszczeń, w których zamierzamy pracować, ale nie chcemy tworzyć biurowej atmosfery. Lampy o neutralnej barwie światła można zainstalować w gabinecie czy przy biurku.

Żarówka ledowa – mocowanie

Wybierając żarówki, musimy też zwrócić uwagę na rodzaj gwintu. Zbyt wąski lub zbyt szeroki gwint sprawią, że zakupiony model stanie się zupełnie bezużyteczny. Najpopularniejsze rodzaje gwintów to E27, E14 oraz GU10.

Kąt świecenia żarówek ledowych

Jeśli potrzebujemy żarówki do oświetlenia akcentowego, wybierajmy modele o wąskim kącie świecenia – np. 30–40°. LED-y o kącie 120° sprawdzą się z kolei jako oświetlenie główne – ich światło rozsyłane jest bardzo szeroko, w sposób rozproszony.

Szukasz dobrych żarówek LED? Przede wszystkim zwracaj więc uwagę na ich moc, żywotność, barwę światła, sposób mocowania oraz kąt świecenia. Choć dobrej jakości oświetlenie ledowe może kosztować cię trochę więcej niż jego tradycyjne odpowiedniki, szybko przekonasz się, że jest rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również korzystne finansowo!