Konsolidacja programów wsparcia budowy geotermii – to cel działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który chce stworzyć jeden, kompleksowy program finansowania ciepłowni geotermalnych. Ma on ułatwić realizację inwestycji w badania złóż, odwierty i same prace budowlane. Robocza nazwa programu to „Polska geotermia plus”.
Fot. Laurence Gough / Adobe Stock
Jak wyjaśniała Urszula Zając, dyrektor departamentu energii w NFOŚiGW, obsługa zainteresowanych ma być szybka i sprawna – nie będzie potrzeby oddzielnie starać się o pomoc finansową na realizację każdego z etapów realizacji inwestycji (badanie złoża, budowa itp.). Wszystko ma odbywać się „w jednym okienku” i za pomocą jednego wniosku. Założenia programu mają być przedstawione w ciągu miesiąca.
Bezpośrednim motywem działań jednostki są wyniki badań potencjału źródeł geotermalnych w Polsce. Wynika z nich, że geotermia jest stosunkowo tania i łatwo dostępna, a jej wykorzystanie wykracza poza to energetyczne (cele rekreacyjne, lecznicze itp.). Wg naukowców Polska jest bardzo zasobna w wody termalne.
NFOŚiGW od kilku lat finansuje przedsięwzięcia geotermalne. Tylko od 2016 r. wsparto siedem projektów tego typu, a wartość podpisanych umów przekroczyła 133 mln zł. Niedawno, w kwietniu br., przeznaczono 17 mln zł na wykonanie odwiertu badawczego w gminie Sękowa (woj. małopolskie). Przewidywana moc potencjalnej ciepłowni określona została tam na 6,5 MW, a produkcja energii – 40 595 MWh.
Przeczytaj także: Małopolska: odwiert geotermalny na głębokości 3 km
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.