Park wiatrowy Żukowice wyposażony będzie w 11 turbin wiatrowych firmy Nordex. Farma rozpocznie produkcję energii elektrycznej już w 2020 r.

Obecnie grupa innogy eksploatuje w Polsce już osiem parków wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski: w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.

Piłka cały czas jest w grze. Wiatr nadal może wspomóc realizację celu OZE w perspektywie 2020 r., minimalizując wielkość luki dzięki energii dostarczonej przez nowe moce zakontraktowane w aukcji przeprowadzonej w 2018 r. i planowanej w 2019 r. – mówił na początku roku Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

PSEW zakłada, że udział OZE w zużyciu energii elektrycznej powinien ukształtować się w 2030 r. na poziomie około 35%.

W scenariuszu PSEW, załączonym do stanowiska wobec projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040), cel ten jest realizowany z nawiązką i wynosi niemal 43% w 2030 r. Z kolei w scenariuszu wynikającym z projektu PEP 2040 nawet nie zbliżymy się do celu OZE, osiągając 26,4%.

Przeczytaj także: Budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce sfinansują banki