Aerator zaopatruje wodę przy dnie w dodatkową porcję tlenu, a przy tym usuwa z niej specyficzne gazy, w tym metan i siarkowodór, które są szkodliwe dla organizmów żyjących w jeziorze. Instalacja dozuje też do zbiornika substancję oczyszczającą, na bieżąco oczyszczając wodę w jeziorze.

Jak wyjaśnia Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, urządzenie napędzane jest siłą wiatru, a nie pobieraną z sieci energią elektryczną. Oznacza to, że w użyciu jest całkowicie bezkosztowe – dodaje. Dzięki wyposażeniu go w panel słoneczny, pobiera energię także w dni bezwietrzne, wprost ze słońca.

Przez ostatnie sześć lat aerator przechodził tylko drobne naprawy. Dopiero teraz możliwa była gruntowna renowacja. Oprócz modernizacji samej instalacji i wyposażenia urządzenia w panel słoneczny, z aeratora zniknęły też napisy naniesione przez wandali. Po wykonaniu prac instalacja wróciła na swoje miejsce, tj. w najgłębszy punkt jeziora – między kąpieliskiem a dużym pomostem.

Jezioro Strzeszyńskie to naturalny zbiornik wodny, zlokalizowany w dolinie Bogdanki, na terenie Pojezierza Poznańskiego (Poznań). Powierzchnia jeziora to około 33,5 ha, natomiast maksymalna głębokość – około 16,5 m. W lecie akwen staje się popularnym miejscem rekreacji poznaniaków – z kąpieliskiem, motelem, restauracją, kempingiem i domkami letniskowymi.

Przeczytaj także: Poznań: pięciu chętnych na rozbudowę ważnej ulicy