W ramach zadania zdemontowana zostanie istniejąca maszyna, a w jej miejsce powstanie nowa jednostka o zwiększonej – z obecnych 55 do 65 MWe – mocy. Demontażem zajmuje się już płocka firma CKTiS, natomiast za budowę i serwis (przewidziano zawarcie wieloletniego kontraktu serwisowego) odpowiada GE Power.

Realizacja przedsięwzięcia ma umożliwić 10% wzrost sprawności elektrociepłowni w zakresie wytwarzania energii w skojarzeniu z ciepłem, a także przyczynić się do optymalizacji kosztów dzięki wydłużeniu cykli pracy pomiędzy remontami.

Konsekwentny rozwój obszaru energetyki, zakładający wykorzystanie efektywnego procesu kogeneracji tj. procesu o najwyższej sprawności energetycznej wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, jest jednym z naszych kierunków strategicznych. Dzięki nowym inwestycjom i rozwijaniu istniejącej już infrastruktury stale umacniamy naszą pozycję na rynku energii elektrycznej, wpływając w ten sposób na wzrost bezpieczeństwa pracy naszych instalacji, ale też bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.

Elektrociepłownia Płock wykorzystuje obecnie siedem turbozespołów. Do modernizacji przeznaczono w sumie pięć z nich, które dotarły (TG1) lub docierają do granicznego czasu pracy (około 300 tys. godz.). Modernizacji nie wymagają dwie najnowsze jednostki – z 2001 r. (TG6) oraz z 2017 r. (TG7). Wymiana wyeksploatowanych maszyn przygotowana została we współpracy z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

Płocki zakład jest jednym z największych tego typu w Europie i największą w Polsce. Dysponuje mocą elektryczną o wartości 413,6 MWe oraz cieplną – 2149 MWt.

Przeczytaj także: Terminal kolejowy PKN Orlen: parametry emisji 100-krotnie niższe niż normy