Kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) spotkała się z aprobatą Rady Ministrów. Wśród planowanych zmian są m.in. działania, które pozwolą Polsce osiągnąć większy udział energii w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Ma on wynieść minimum 15%.
Fot. jariyawat / Adobe Stock
W przyjętym przez rząd dokumencie zakłada się również wprowadzenie przepisów wspierających rozwój prosumenckiego wytwarzania energii elektrycznej oraz promujących rozwój spółdzielni energetycznych.
Projekt noweli przewiduje także przedłużenie terminów obowiązywania umów przyłączeniowych dla istniejących projektów OZE. Zmianie uległa również definicja prosumenta – taki status będzie miał odbiorca niebędący gospodarstwem domowym, dla którego produkcja energii elektrycznej w mikrostacji (do 50 kW) nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami możliwe będzie także przeprowadzenie aukcji na zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) będącej przedmiotem sprzedaży w 2019 r. przez wskazanie w przepisach przejściowych jej maksymalnych ilości i wartości. Da to łączny przyrost energii elektrycznej w wielkości około 10 TWh z aukcji w roku 2019, a łącznie z rokiem 2018 wyniesie on 35,3 TWh – dodaje Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o OZE.
Przeczytaj także: Grupa Wyszehradzka nie dba o OZE – kto chce to zmienić?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.