• Inwestycja uważana jest za największy na świecie pojedynczy projekt solarny
  • Moc farmy fotowoltaicznej to 1177 MW
  • Obiekt wybudowano w niecałe dwa lata

Największa farma fotowoltaiczna na świecie wybudowana została w zaledwie 23 miesiące, przy realizacji tego projektu pracowało jednocześnie nawet 2900 osób. Oczekuje się, że obiekt zmniejszy emisję CO2 w Abu Zabi o 1 mln ton, co byłoby równoznaczne z usunięciem 200 tys. samochodów z dróg. To jednak nie wszystko: zwiększenie produkcji energii odnawialnej w Abu Zabi ma wpłynąć również na pożądane przez władze zmniejszenie udziału gazu ziemnego w sektorze energetycznym.

W obrębie farmy, na powierzchni 8 km2, zainstalowano 3,2 mln paneli słonecznych. Energia przez nie produkowana ma zaspokoić potrzeby 90 tys. odbiorców.


W finansowanie inwestycji, której wartość wyniosła aż 871,2 USD, zaangażowało się osiem banków komercyjnych. Obecnie udziałowcami w przedsięwzięciu Sweihan Photovoltaic Independent Power Project są: Marubeni (20% udziałów), JinkoSolar (20%,) Abu Dhabi Power (60%).

Fakt, że projekt o takiej skali został pomyślnie ukończony na czas i zgodnie z budżetem, podkreśla nasze zaangażowanie w zapewnienie zrównoważonej energii na przyszłość i jest prawdziwym świadectwem zdolności do realizacji projektów energetycznych na światowym poziomie – powiedział CEO EWEC, głównego wykonawcy, Othman Jumaa Al Ali.

Thani Al Zeyoudi, minister ds. zmian klimatu i środowiska ZEA, powiedział, że projekt jest cennym dodatkiem dla sektora energii odnawialnej.

Przeczytaj także: Najciekawsze farmy fotowoltaiczne w Polsce i na świecie