Rozpoczęty dziś rozruch „na gorąco”, polegający rozpaleniu palników kotła olejem lekkim, to kolejny kamień milowy inwestycji w Jaworznie. Po zakończeniu testów nastąpi synchronizacja turbozespołu z systemem elektroenergetycznym kraju – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Podczas gorącego rozruchu  uruchomione zostaną – przy użyciu docelowych czynników, tj. wody, węgla, pary i oleju – wszystkie elementy instalacji. Moment ten poprzedził proces trawienia, tj. rozpuszczenia i usunięcia zanieczyszczeń znajdujących się na wewnętrznych ściankach rur kotła i rurociągów parowych przy zastosowaniu odpowiednich roztworów chemicznych. Podczas płukania z układu usunięte zostały także substancje stałe, luźne i nierozpuszczalne w tych roztworach.

Rozpalanie palników i ogrzanie kotła ma być, w pierwszej kolejności, wykorzystane do osuszenia wymurówki żaroodpornej. Została ona wykorzystana miejscowo w punktach szczególnie narażonych na działanie erozji popiołowo-żużlowej.

Następnie przez kolejne trzy tygodnie przeprowadzony zostanie proces dmuchania kotła i rurociągów parowych mający na celu oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z ewentualnych zanieczyszczeń mechanicznych pozostałych po montażu mechanicznym. Aby proces dmuchania dał oczekiwany efekt oczyszczenia, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach, tj. ciśnienie i temperatura pary, muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z układów bloku. Czystość pary weryfikowana jest za pomocą płytek kontrolnych, które sprawdza się po każdym cyklu dmuchania kotła i rurociągów. Po zakończeniu procesu dmuchania, kocioł i rurociągi parowe będą gotowe do podania pary na turbinę – wyjaśnia inwestor.

Blok energetyczny 910 MW w Elektrowni Jaworzno ma być o wiele sprawniejszy niż dotychczas użytkowane (o przynajmniej 33%). Jego korzystne działanie będzie widoczne m.in. w redukcji emisji SO₂ i NOₓ (o ponad 50% w stosunku do bloków klasy 200 MW) oraz CO₂ (o blisko 30%). Nowa jednostka nie będzie także wymagała składowania odpadów po spalaniu – zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych – dodaje Tauron.

Budowę bloku w Jaworznie realizuje konsorcjum firm Rafako S.A. i Mostostal Warszawa S.A. Wartość prac to około 6 mld zł.

Przeczytaj także: Jak zapewnić bezawaryjne dostawy wody dla dużej elektrowni?

 

Elektrownia Jaworzno III, to elektrownia znajdująca się w woj. śląskim w miejscowości Jaworzno. Obecnie wchodzi w skład grupy kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. Jest to jedna z największych i najnowocześniejszych elektrowni zarówno na Śląsku, jak i w całej Polsce.

Początki Elektrowni Jaworzno datuje się na 1898, kiedy to przy szybie "Rudolf" Jaworznickiego Gwarectwa zainstalowano dwa agregaty prądu stałego do oświetlenia kopalni i domów, o łącznej mocy 320 kW. Następnie, w 1903 r. przy szybie "Fryderyk August" (obecnie "Piłsudski") w obrębie budynków późniejszej Elektrowni Jaworzno, wybudowano nową kotłownię z dwoma kotłami walczakowymi oraz zainstalowano turbozespół o mocy 800 kW. W 1921 r., w wyniku modernizacji elektrownia osiągnęła moc 7620 kW, dzięki czemu możliwe było dostarczanie energii w obrębie Jaworzna i okolicy. Siedemnaście lat później, w 1938 r. łączna moc elektrowni wynosiła 39,12 MW.

Sama Elektrownia Jaworzno III powstała w grudniu 1995 r. W jej skład weszły:

  • Elektrownia Jaworzno III;
  • Zespół Elektrowni Jaworzno.

Obecnie Elektrownia składa się z dwóch zakładów – Elektrowni II i III.

Co ciekawe, Elektrownia Jaworzno III posiada najwyższy komin w Polsce – liczy on 306 m wysokości. Na terenie Elektrowni ulokowana jest także oczyszczalnia ścieków na rzece Przemsza.

Wspomniany obiekt produkuje zarówno energię cieplną, jak i elektryczną, której część produkowana jest z biomasy. Elektrownia III posiada trzy węzły Instalacji Odsiarczania Spalin.

W 2020 r. w skład Elektrowni Jaworzno III dołączy nowy, opalany węglem kamiennym blok na parametry nadkrytyczne o mocy 910 MW. Dzięki temu sprawność netto bloku wynosić będzie aż 45,9%.