Komfort termiczny to podstawa!

Klimat w Polsce znacznie się ocieplił, dlatego niemal w każdym domu i samochodzie znajdują się urządzenia chłodzące, które polepszają komfort termiczny. Wentylatory, wiatraczki i klimatyzacja to duże dobrodziejstwo dla osób spragnionych odrobiny chłodu w gorące letnie dni, kiedy temperatura za oknem sięga do 50 stopni Celsjusza. Wybór tego typu urządzeń jest naprawdę duży i tylko od preferencji domowników oraz zasobności portfela zależy, które z nich zostaną zainstalowane. Tak czy inaczej, zawsze można dobrać najlepszy dla siebie klimatyzator i cieszyć się jego cichą i niezawodną pracą.

Stacjonarny czy przenośny?

Szczególnie w domach prym wiodą mniejsze klimatyzatory, które są lżejsze, mobilne i bardzo praktyczne. Można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, zabierać ze sobą na wakacje i przede wszystkim mniej kosztują. Szczególnie sprawdzą się w mniejszych wnętrzach, gdzie występuje mniejsze obciążenie cieplne. Decydując się właśnie na taki wentylator, trzeba mieć świadomość, że wśród nich można wyróżnić trzy podstawowe modele.

Monoblokowe

Skąd taka nazwa? Związana jest z budową tego urządzenia. Klimatyzator monoblokowy zbudowany jest z jednej części głównej, w której zamknięte są skraplacz i parownik, oraz z rury, którą umieszcza się za oknem. Dzięki urządzeniu ciepłe powietrze wypychane jest na zewnątrz, a w pomieszczeniu panuje miły chłód.

Niektóre klimatyzatory monoblokowe mają w zestawie jeszcze jedną rurę, a wtedy praca urządzenia wygląda trochę inaczej. Powietrze pobierane jest z zewnątrz, nagrzewane do odpowiedniej temperatury i usuwane z pomieszczenia. Natomiast chłodzenie odbywa się pod wpływem wytworzonego podciśnienia.

Niektórzy nie wybierają takich klimatyzatorów ze względu na bardziej problematyczny montaż, ale trzeba przyznać, że są to urządzenia cichsze i sprawniejsze od monobloków.

Klimatyzator typu Split – takie urządzenie staje się coraz bardziej popularne na rynku. Dzieli się na dwie części – zewnętrzną ze skraplaczem i wentylatorem, oraz wewnętrzną, w której umieszczone zostały parownik, sprężarka i wentylator. Elastyczny przewód łączy ze sobą dwie części elastycznym przewodem, w którym krąży freon. W porównaniu do rur jest on cieńszy i nie ma potrzeby wywiercania dużych dziur w ścianie budynku. Klimatyzacja tego typu jest zasilana prądem oraz cechuje ją duża wydajność i łatwość obsługi – chłodzi, osusza, filtruje, ogrzewa i wentyluje. Komfort i wygoda na najwyższym poziomie.

Klimatyzatory bez rur – małe, zgrabne i niekłopotliwe w montażu. Nie są może tak wydajne, jak te wymienione wyżej, ale do małych pomieszczeń będą jak najbardziej odpowiednie. Jeśli komuś wystarczy obniżenie temperatury do około 16 stopni Celsjusza i nie ma dużych wymagań co do mocy urządzenia, to ten klimatyzator spełni jego oczekiwania w stu procentach.

Klimatyzatory Multisplit

Również zyskują na popularności ze względu na swoją funkcjonalność i innowacyjność. Można za pomocą jednego urządzenia chłodzić kilka pomieszczeń, nawet do dziewięciu jednostek wewnętrznych podłączonych do części zewnętrznej! Najważniejsze cechy tej klimatyzacji to elektroniczny zawór rozprężony, za pomocą którego porcjowany jest czynnik chłodniczy do części wewnętrznej. Trzeba zaznaczyć, że innowacyjne klimatyzatory są wyposażone w pompę ciepła, dzięki której są wykorzystywane także do ogrzewania pomieszczeń.

Niezależnie od tego, jaki klimatyzator znajdzie w domu czy w biurze, zawsze mniej lub bardziej będzie chłodził powietrze. Warto zainwestować w tego typu urządzenia, aby poprawić sobie komfort cieplny, nawet w najgorętsze dni. Wystarczy zrobić dobry research, kupić dobre urządzenie w rozsądnej cenie i cieszyć się jego bezawaryjną pracą przez długi czas.