Dominujący akcjonariusz grupy kapitałowej ZE PAK zapowiedział powołanie stowarzyszenia „Program Czysta Polska”. Organizacja ma promować dbałość o środowisko i zachęcać do działań na rzecz poprawy jego jakości. W program angażuje się także grupa energetyczna.
Elektrownia Pątnów wciąż spala węgiel brunatny. Fot. ZE PAK
- Grupa kapitałowa ZE PAK popiera powołanie stowarzyszenia „Program Czysta Polska” zapowiedziane przez Zygmunta Solorza
- Emisyjność CO2 w elektrowniach grupy spadła o 8% w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii elektrycznej
- Grupa liczy na finansowanie projektów czystych technologii ze środków unijnych w ramach Platformy Węglowej
Spółka informuje w komunikacie, że już zmniejsza swój ślad węglowy. W ubiegłym roku emisja CO2 w stosunku do roku 2017 spadła o ponad 30%. Wartość wysoka, ale w dużej mierze spowodowana zamknięciem elektrowni w Adamowie. Jednak w wartościach bezwzględnych, czyli w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii elektrycznej, emisyjność CO2 spadła o blisko 8%.
Spółka dostarcza ciepło mieszkańcom Konina i jest to ciepło w całości pochodzące z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku zapewnia je eksploatowany od 2012 r. blok biomasowy o mocy 50 MW. Dzięki przystosowaniu urządzeń niegdyś opalanych węglem do spalania biomasy, wkrótce zostanie uruchomiony drugi kocioł o podobnej mocy elektrycznej. W ten sposób Elektrownia Konin przekształci się z węglowej w biomasową.
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/9/56266,ze-pak-stawia-na-fotowoltaike-i-biomase © inzynieria.com
ZE PAK wciąż jednak większą ilość energii elektrycznej wytwarza w procesie spalania węgla brunatnego. Spółka podkreśla w komunikacie, że zmieniające się uwarunkowania prawne i środowiskowe, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, zaostrzające się normy dotyczące emisyjności innych substancji, to wszystko wymogi jakim będą musieli sprostać konwencjonalni wytwórcy w nieodległym czasie i jest to proces nieunikniony również dla ZE PAK.
Grupa opracowała szereg projektów z zakresu wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, magazynowania energii czy np. produkcji i wykorzystania wodoru, poinformowała także o planach budowy elektrowni słonecznej na terenach pogórniczych. Część tych przedsięwzięć zgłoszono do tzw. Platformy węglowej, programu wsparcia regionów górniczych przy wykorzystaniu funduszy unijnych (2,8 mld euro dla 12 krajów członkowskich). ZE PAK nie ukrywa, że planowane przedsięwzięcia są bardzo ryzykowne, a horyzont inwestycyjny w tego typu projektach jest mocno rozciągnięty w czasie. Dodatkowo pewne założenia im towarzyszące zakładają zupełnie inny obraz funkcjonowania poszczególnych branż niż to, jakimi je znamy dziś – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Amazon inwestuje w odnawialne źródła energii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.