• Lądowe farmy wiatrowe mogą wytwarzać 100 razy więcej energii elektrycznej
  • Warunkiem jest postawienie ponad 11 mln turbin wiatrowych 5 mln km2 lądu
  • Do 2050 r. produkcja przewyższyłaby globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną

Gdyby wykorzystać w pełni możliwości lądowej energetyki wiatrowej, zainstalowana moc znamionowa wynosiłaby 52,5 TW - co odpowiada 1 MW na 16 obywateli Europy.

Nasze badanie sugeruje, że europejskie aspiracje do 100% pokrycia potrzeb ze źródeł odnawialnych są całkowicie realne i technologicznie możliwe. Nie przedstawiamy planu rozwoju, ale przewodnik dla decydentów, wskazujący, o ile więcej możemy zdziałać wykorzystując dostępne możliwości. Nie oznacza to także, że powinniśmy instalować turbiny we wszystkich zidentyfikowanych lokalizacjach. Analiza pokazuje ogromny potencjał energii wiatrowej w całej Europie, który należy wykorzystać, aby zapobiec katastrofie klimatycznej – powiedział Benjamin Sovacool, profesor polityki energetycznej na uniwersytecie w Sussex, współautor badania.


Takie wnioski wyciągnięto w wyniku analizy przestrzennej atlasów wiatrowych opartych na systemie informacji geograficznej (GIS). Dzięki niej zespół badawczy wskazał na około 46% terytorium Europy miejsca odpowiednie pod lokalizację farm wiatrowych na lądzie.

Krytycy będą argumentować, że naturalna zmienność wiatrów spowoduje, że lądowa energetyka wiatrowa nie zaspokoi światowego popytu na energię elektryczną. Ale nawet bez uwzględnienia rozwoju technologii turbin wiatrowych w nadchodzących dziesięcioleciach, energia wiatrowa na lądzie już jest najtańszym dojrzałym źródłem energii odnawialnej. Wykorzystanie różnych regionów wiatrowych w Europie jest kluczem do zaspokojenia popytu na energię w 100% odnawialną i na w pełni dekarbonizowany system energetyczny – poinformował Peter Enevoldsen, adiunkt w Centrum Technologii Energetycznych na Uniwersytecie w Aarhus

W badaniu oszacowano, że na prawie 5 mln km2 lądu można teoretycznie zainstalować ponad 11 mln dodatkowych turbin wiatrowych, a to wystarczy by pokryć z naddatkiem zapotrzebowanie na energię elektryczną całego świata. Autorzy wskazują, że największy potencjał rozwoju lądowej energetyki wiatrowej mają Turcja, Rosja i Norwegia.

Przeczytaj także: 94,5 mln zł na odnawialne źródła energii dla Górnego Śląska