• Na terenach KGHM, spółka wraz z PGE zamierza budować farmy fotowoltaiczne
  • PGE zamierza do 2030 r. dysponować 2,5 GW mocy w elektrowniach słonecznych
  • Celem KGHM do tego czasu jest pokrycie połowy potrzeb energetycznych ze źródeł własnych i odnawialnych

Tereny, na których mają powstać elektrownie słoneczne, należą do miedziowego koncernu, jednego z największych w kraju odbiorców energii elektrycznej, którego roczne zużycie przekracza 2,5 TWh. W Polsce więcej prądu pobierają jedynie PKP (Polskie Koleje Państwowe). Wybudowanie farm na własnych gruntach pozwoli producentowi miedzi i srebra rafinowanego na zakup energii bezpośrednio od grupy PGE.

Przyszłość i rozwój energetyki to ważne priorytety w polityce krajowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca pomiędzy PGE i KGHM przyczynia się do dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce. Mam nadzieję, że przedstawiony przez rząd program „Mój prąd” będzie silnym impulsem rozwoju energetyki rozproszonej i przyczyni się w sposób znaczący do spełnienia zobowiązań w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.


Projekty fotowoltaiczne mają być realizowane przez PGE i KGHM w formule joint venture obejmującej etapy przygotowania, budowy i eksploatacji instalacji PV.

Jednym z naszych celów strategicznych jest zapewnienie już w 2030 r. aż 50% energii elektrycznej ze źródeł własnych, w tym oczywiście OZE. Współpraca, którą planujemy z PGE, pozwoli nam zrealizować jedno z najbardziej ambitnych zadań, jakie w ciągu nadchodzącej dekady staną przed KGHM Polska Miedź – stwierdził Marcin Chludziński, prezes KGHM.

W najbliższych miesiącach zespół projektowy wytypuje najlepsze grunty pod inwestycje. W tym czasie zostanie wypracowany ostateczny kształt współpracy pomiędzy PGE i KGHM.

Elektrownie PV będą powstawały na gruntach w całym kraju, zarówno tych należących do Grupy, jak i partnerów zewnętrznych, z którymi sukcesywnie nawiązujemy współpracę – poinformował Henryk Baranowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.

Przedsięwzięcie realizowane z KGHM wpisuje się w program PV grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. około 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Wpisuje się także w przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, który zakłada, że do 2030 r. moc instalacji PV w naszym kraju ma wynieść 10,2 GW, a w 2040 r. – 20,2 GW.

Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV w ramach całej grupy, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

Z kolei KGHM realizuje strategię rozwoju na lata 20192023. Zgodnie z nią do 2030 r. połowa zapotrzebowania spółki na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych i odnawialnych.

Przeczytaj także: Największa elektrownia słoneczna w Izraelu oficjalnie rozpoczęła działalność