Partnerzy portalu

Geotechniczne wyzwanie na budowie Farmy Wiatrowej Przykona

Opublikowano: 11-09-2019 Źródło: Energa

W II kwartale 2020 r. gotowa ma być Farma Wiatrowa Przykona (woj. wielkopolskie). W jej skład wejdzie dziewięć wiatrowych generatorów energii. Każdy z nich będzie posiadać turbinę typu V-126 o mocy 3,45 MW. Łączna moc zainstalowana wyniesie 31 MW.


Fot. Energa Fot. Energa

Od sierpnia br. farmę Przykona spółka Energa OZE buduje na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów. W sumie to 250 ha powierzchni. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ostatnio ukończono fundamentowanie pod siódmy generator. Z uwagi na grunt antropogeniczny, czyli powstały nie w sposób naturalny, a w efekcie działalności człowieka, zdecydowano się wykorzystać kolumny DSM oraz KKS. Na każdy z fundamentów zużyto około 540 m3 betonu oraz 70 ton stali zbrojeniowej.

Budowane wiatraki będą miały, do piasty turbiny, aż 117 m wysokości, z kolei długość łopaty wyniesie 63 m. Najwyższy punkt wiatraków znajdzie się około 180 m nad poziomem terenu. Na potrzeby farmy powstanie też tzw. infrastruktura towarzysząca, to m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO.

Fot. Energa Fot. Energa

Montaż kompletnych siłowni wiatrowych zaplanowano na początek grudnia br., a testy mają zostać przeprowadzone na początku 2020 r. Z kolei, zgodnie z planami, pozwolenie na użytkowanie powinno zostać uzyskane w II kwartale 2020 r.

Farma Przykona to element strategii Grupy Energa, której celem jest utrzymanie pozycji polskiego lidera w zakresie wytwarzania energii odnawialnej (OZE). W Polsce zajmujemy silną pozycję w obszarze „czystej energii” i chcemy ją jeszcze bardziej umacniać. W Grupie Energa obecnie już ponad 1/3 wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Jest to największy udział procentowy z dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE – mówi Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa Energi S.A.

Farmę Wiatrową Przykona eksploatować będzie spółka Energa Wytwarzanie. Instalacja zasili jednostki wytwórcze Linii Biznesowej Wytwarzanie Grupy Energa. Zgodnie z szacunkami, farma rocznie ma produkować około 75 GWh energii elektrycznej.

Przeczytaj także: PGE wybuduje elektrownie słoneczne na gruntach PKP

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!