Koncern Tauron Polska Energia zakończył modernizację Elektrowni Wodnej Lubachów i uruchomił w niej magazyn energii. To kolejny krok w realizacji projektu wirtualnej elektrowni (WE).
W EW Lubachów Tauron tworzy wirtualną elektrownię. Fot. Tauron
- Elektrownia Wodna Lubachów staje się elementem systemu wirtualnej elektrowni
- System może zdalnie zarządzać elektrycznością wytwarzaną w odnawialnych źródłach energii
- Tauron zamierza WE wykorzystać do sterowania jednostkami OZE o łącznej mocy 375 MW
Magazyn energii o mocy 500kW zwiększył zdolności regulacyjne lubachowskiej elektrowni od – 0,5 MW do + 1,7 MW. Dzięki temu operator WE może wykorzystywać, obok elektryczności wytwarzanej przez turbozespoły, energię zmagazynowaną. Co oznacza np. przechowanie wytworzonej energii elektrycznej przez czas, kiedy cena jest niska, i oddanie jej do sieci w godzinach, kiedy dochodzi ona do maksimum. To jeden ze sposobów podniesienia efektywności ekonomicznej elektrowni.
Od połowy 2019 roku w EW Lubachów prowadzone są prace przygotowujące obiekt do eksploatacji w ramach opracowanych scenariuszy eksperymentalnych. Scenariusze te zakładają, że warunkach rzeczywistych elektrownia zarządzana będzie całkowicie przez system wirtualnej elektrowni z wykorzystaniem algorytmów decyzyjnych opartych o sztuczną inteligencję.
Realizacja badań możliwa jest dzięki modernizacji urządzeń wytwórczych oraz zainstalowaniu w obiekcie modułu AILU (Artificial Inteligence Local Unit). Jest to system mikrokomputerowy umożliwiający zdalne sterowanie i autonomiczne bilansowanie grupy źródeł wytwórczych i odbiorników energii elektrycznej. Polega to na dostosowaniu charakteru produkcji lub poboru energii elektrycznej do obserwowanych warunków rynkowych i sieciowych – głosi komunikat.
Spółka zebrane doświadczenia zamierza wykorzystać do oceny efektywności podejmowanych działań i doskonalenia zaprojektowanych rozwiązań. W zamierzeniu platforma integrująca potencjał wytwórczy i regulacyjny odnawialnych źródeł energii (OZE) będzie wykorzystywana nie tylko do zarządzania jednostkami wytwórczymi Taurona, ale również źródłami, magazynami energii oraz odbiorami sterowalnymi w Klastrach Energii, w których Tauron Ekoenergia pełni funkcję koordynatora.
Testy eksploatacyjne i prace projektowe zakończą się w grudniu 2020 r. Jeśli rezultaty będą pozytywne, na początku kolejnego roku system WE zacznie działać produkcyjnie. W efekcie będzie zarządzał i zdalnie sterował w czasie rzeczywistym źródłami energii odnawialnej o łącznej mocy zainstalowanej ok. 375 MW i potencjale regulacyjnym ok. 100 MW.
Projekt wirtualnej elektrowni realizowany jest ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego (PBSE).
Przeczytaj także: Autosan wyprodukuje 1500 pojazdów elektrycznych?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.