Ministerstwo Energii poinformowało, że studium wykonalności połączenia polskiego i litewskiego systemu energetycznego będzie w połowie sfinansowane z budżetu Unii Europejskiej (UE). Podmorski kabel energetyczny Harmony Link jest częścią projektu synchronizacji systemów państw bałtyckich z resztą UE.
Projekt Harmony Link dofinansowany przez UE. Fot. Adobe Stock
- Polska i Litwa połączą swoje sieci energetyczne za pomocą podmorskiego kabla
- UE dofinansuje projekt kwotą około 10 mln EUR
- Synchronizacja działania sieci zaplanowana jest na 2025 r.
Na posiedzeniu Komitetu Koordynacyjnego instrumentu finansowego CEF-Energy, wszystkie 28 państw UE zagłosowało za przyjęciem wiążącej rekomendacji dla Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dofinansowania dla najwyżej ocenionych projektów zgłoszonych w naborze CEF-Energy w 2019 r. Wśród nich znajduje się projekt zgłoszony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i litewskiego operatora Litgrid, obejmujący studium wykonalności budowy podmorskiego kabla o nazwie Harmony Link.
Realizacja projektu Harmony Link związana jest z przyjęciem w czerwcu 2018 r. politycznej mapy drogowej synchronizacji państw bałtyckich z siecią elektroenergetyczną Europy kontynentalnej.
Umowa w sprawie transgranicznej infrastruktury energetycznej, podpisana przez partnerów polskich i litewskich, jest kolejnym wyraźnym przejawem politycznego i zawodowego porozumienia, które ma na celu pomoc trzem państwom bałtyckim w uzyskaniu pełnej kontroli nad ich systemami elektroenergetycznymi oraz działaniu w ramach wspólnych i przejrzystych europejskich zasad, na czym skorzystają konsumenci i bezpieczeństwo dostaw energii – powiedział Miguel Arias Cañete, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii w UE.
Synchronizacja planowana jest na 2025 r. Wykorzystane w tym celu zostanie transgraniczne połączenie podmorskie, ale też istniejąca linia najwyższych napięć LitPol Link. Rozwiązania techniczne zostały zaakceptowane 14 września br. w ramach Baltic Energy Market Interconnection Plan. Kwota dofinansowania wyniesie połowę wartości studium, tj. ponad 10 mln EUR.
Przeczytaj także: Tauron tworzy wirtualną elektrownię
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.