Podstawowe różnice między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi

Nie znając tematyki, można by pomyśleć, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to urządzenia identyczne albo bardzo do siebie podobne. Oba korzystają z energii słonecznej i traktowane są jako rozwiązania nowoczesne, w które zdecydowanie warto inwestować. Jednak zarówno zasada działania, jak również budowa paneli oraz kolektorów są zupełnie inne i na tym polega podstawowa różnica.

Panele fotowoltaiczne, które zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, pochłaniają promieniowanie słoneczne, które – pod wpływem ruchu elektronów – zamieniane jest w energię elektryczną. W przypadku kolektorów słonecznych zasada działania jest nieco inna, ponieważ pochłaniana przez absorbery energia słoneczna, zamieniana jest nie w prąd, ale w ciepło, które następnie zostaje przekazywane do zasobnika. Niestety, ilość energii zwykle nie jest wystarczająca do ogrzania całego domu, tak jak w przypadku paneli.

Co więcej – panele fotowoltaiczne mogą magazynować energię słoneczną, co jest korzystne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to słońca jest mniej, a co za tym idzie, przekazywana jest mniejsza energia. Dzięki takim właściwościom, możliwe jest zatrzymanie energii i skorzystanie z niej w innym terminie. W przypadku kolektorów nie ma takiej możliwości, w związku z czym zimą ich efektywność jest o wiele niższa.

Czy to wszystko?

Istnieje jeszcze kilka różnic, jakie dzielą panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • sposobie instalacji – panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu lub ziemi, zaś kolektory wyłącznie na dachu (zachowując odpowiednią wysokość – minimum 3 metry od gruntu),
  • kosztach instalacji – tańsze są kolektory słoneczne, jednak inwestycja w nie zwraca się zazwyczaj później,
  • żywotności – panele fotowoltaiczne działają dłużej, nawet do 50 lat (dla porównania kolektory do 40 lat).

Które rozwiązanie wybrać?

Jak widać o wiele bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, dedykowane osobom i podmiotom, które chcą zamieniać energię słoneczną na prąd elektryczny i tym samym korzystać z niego w dowolny sposób (do ogrzewania i oświetlania budynku, podgrzewania wody itd.). Kolektory są za to alternatywą dla osób czy gospodarstw, które pragną zaoszczędzić na ogrzewaniu wody w okresie letnim, a do tego sprawdzają się w miejscach, gdzie użytkowane są kotły na paliwa stałe – dzięki kolektorom, nie będzie konieczności rozgrzewania ich latem, co okaże się oszczędne i komfortowe.