• System SPS automatycznie eliminuje przeciążenia elementów sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej
  • Z tym rozwiązaniem będzie współpracował powstający hybrydowy magazyn energii
  • W przedsięwzięciu uczestniczą firmy japońskie i polskie

SPS automatycznie eliminuje przeciążenia na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. System obejmuje północną część Polski i zwiększa bezpieczeństwo pracy krajowego systemu elektroenergetycznego. To pierwszy efekt projektu, w którym uczestniczą z polskiej strony – PSE, Energa Operator i Energa OZE, a z japońskiej – Hitachi, Hitachi Chemical oraz Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Podstawowe funkcje innowacyjnego rozwiązania to automatyczna eliminacja przeciążeń powodowanych przez zakłócenia w sieci poprzez ograniczanie generacji mocy czynnej farm wiatrowych oraz rekomendowanie służbom dyspozytorskim optymalnych środków zaradczych, umożliwiających eliminację przeciążeń.


Drugi etap przedsięwzięcia to trwająca już budowa hybrydowego magazynu energii elektrycznej (BESS), przyłączonego do wewnętrznej sieci farmy wiatrowej Bystra, należącej do spółki Energa OZE. Magazyn będzie współpracował z SPS zapewniając regulację wtórną częstotliwości, rezerwę mocy, wygładzanie krótkoterminowych wahań mocy czynnej generowanej przez farmę wiatrową oraz arbitraż cenowy.

Przez rok, do października 2020 r., działanie systemu SPS będzie monitorowane. Po uruchomieniu magazynu energii, jego współpraca z SPS zostanie poddana analizie. uczestnicy projektu sprawdzą też efektywność i funkcjonalność wykorzystania magazynu energii – rozwiązania, które może zostać zastosowane na większą skalę.

Japońskie spółki Hitachi i Hitachi Chemical, odpowiadały za zaprojektowanie, wyprodukowanie i wdrożenie systemu SPS oraz magazynu energii elektrycznej.

Umowa pomiędzy polskimi oraz japońskimi spółkami na realizację projektu była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu w marcu 2017 roku przez polskie Ministerstwo Energii (dziś Ministerstwo Aktywów Państwowych) i japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która w znaczącym stopniu finansuje realizację projektu.

Przeczytaj także: Energa Operator stawia pierwszą w Polsce inteligentną sieć dystrybucyjną