• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: jest przyczyna awarii ciepłociągu

Opublikowano: 11-12-2019 (Aktualizacja: 13-12-2019) Źródło: UM Warszawa, Polsat News, wp.pl, PAP

W Warszawie, w środę rano (11 grudnia 2019 r.), doszło do uszkodzenia rury ciepłowniczej z gorącą wodą. W efekcie dziesiątki tysięcy osób pozbawionych było dostaw ciepła. Jak w piątek poinformowali przedstawiciele spółki Veolia, przyczyną awarii była punktowa korozja rurociągu w dolnej jego części.


Awaria w Warszawie. Źródło: facebook.com/kmpspwarszawa Awaria w Warszawie. Źródło: facebook.com/kmpspwarszawa
  • Informacja o awarii dotarła do spółki w środę o godz. 9.30
  • Kłopoty z dostawami były w wielu miejscach Warszawy
  • Veolia: obecnie prowadzone są prace nad usunięciem skutków awarii

Korozja została spowodowana długotrwałym przenikaniem wody z solą: rurociąg „biegnie” przez skraj jezdni z pasem zieleni, dochodziło do przesiąków wody gruntowej, opadowej wraz z solą do posypywania ulic. Była to bardzo poważna awaria z punktu widzenia zarządzania systemem ciepłowniczym, gdyż nastąpiła na magistralnym rurociągu, który transportuje bardzo duże ilości wody, stąd tak spektakularne, można powiedzieć, efekty tej awarii – powiedział Jakub Patalas, szef sztabu kryzysowego w spółce Veolia (cytat za PAP).

Awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm, dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach. W wyniku tego zdarzenia z rurociągu na ul. Powsińską wypłynęło 25 m3 gorącej wody. Nad częścią stolicy unosiły się duże ilości pary wodnej. Jak podawała Mazowiecka Straż Pożarna, rozlewisko wody zalegało na długości około 600 m. W unoszącej się parze utknęło około 200 samochodów, w tym siedem autobusów (z gorącej wody strażacy wyprowadzili m.in. autobus przegubowy komunikacji miejskiej). Straż udzieliła pomocy 100 osobom: dwie osoby zostały poparzone i przewieziono je do szpitala.

Źródło: facebook.com/kmpspwarszawa Źródło: facebook.com/kmpspwarszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski informował, że awaria spowodowała zmianę parametrów sieci w całej Warszawie. Dodał też, że wszelkie koszty związane z awarią poniesie dostawca, Veolia Energia Warszawa.

Jeszcze w czwartek rano spółka Veolia Energia Warszawa informowała, że na miejscu awarii pracuje 30 osób i ciężki sprzęt. Dobę później, w piątek rano, podano, że wznowiono dostawy ciepła do ostatnich budynków. Roboty nad przywróceniem dostaw ciepła odbywały się w systemie ciągłym. Kłopoty z dostawami były w wielu miejscach: Wilanów, Tarchomin, Żoliborz, Praga Północ, Targówek, Mokotów, Ursynów, Śródmieście, Białołęka, Bielany, Praga Południe, Wawer, Wola, Bemowo, Ochota, Włochy, Ursus.

Veolia Energia Warszawa zarządza siecią ciepłowniczą, dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80% budynków w Warszawie. Elektrociepłownia Siekierki ogrzewa 55% budynków w Warszawie, pracuje od 1961 r. Jest największą elektrociepłownią w Polsce i drugą co do wielkości w Europie. Należy do spółki PGNiG Termika.

Przeczytaj także: Koniec akcji ratowania Wisły w Warszawie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia