Ministerstwo Klimatu (MK) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będą wdrażać nowy program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Działania na rzecz poprawy jakości powietrza, efektywnego wykorzystania energii i zwiększenia jej produkcji ze źródeł odnawialnych będą finansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.
Wystartował nowy program wsparcia projektów ochrony środowiska i energetyki. Fot. Adobe Stock / Chinnapong
- W tym roku zostanie ogłoszonych 13 naborów do programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”
- Na wsparcie wybranych projektów przeznaczono 164,7 mln euro
- Dofinansowanie może pokryć od 45% do 100% nakładów
Realizacja poprzednich dwóch edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG dowiodła, że zapotrzebowanie na celowane inwestycje prośrodowiskowe, zwłaszcza w sektorze energetyki oraz adaptacji do zmian klimatu nadal jest duże. W Polsce środki te były i są przeznaczane na wyjątkowe projekty o wysokiej efektywności ekologicznej i społecznej. Pierwsze nabory m.in. z obszaru ochrony przyrody, a także obszaru energia na źródła kogeneracyjne, termomodernizację szkół oraz inwestycje w systemy ciepłownicze ogłoszone zostaną już 3 marca, a wnioski będą przyjmowane od 6 kwietnia – powiedział Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.
Kto może wnioskować
Program wdraża NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Klimatu – operatorem programu oraz partnerami państw–darczyńców: Norweską Agencją Środowiska (NEA), Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE), Krajową Agencją ds. Energii Islandii (OS).
Budżet całkowity Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. O wsparcie w ramach Programu będą mogły się ubiegać, w zależności od naboru, m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy (m.in. przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym producenci energii i ciepła, czy właściciele małych elektrowni wodnych) – czytamy w komunikacie.
Szerokie spektrum działań
W 2020 r. zaplanowano 13 naborów wniosków o dofinansowanie. Zakres projektów z szansą na wsparcie jest szeroki. Jak informuje NFOŚiGW środki mogą być przeznaczone na ochronę gatunków i siedlisk, zabezpieczenie przed inwazyjnymi gatunkami obcymi i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się, poprawę efektywności energetycznej budynków szkolnych, rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach.
W grę wchodzą także działania edukacyjne poszerzające wśród uczniów wiedzę o dostosowywaniu się do zmian klimatu i ich łagodzeniu.
Będzie można ubiegać się również o dofinansowanie działań związanych z budową lub modernizacją miejskich systemów grzewczych, eliminacją indywidualnych źródeł ciepła czy budową instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej. Przewiduje się także wsparcie w obszarze budowy źródeł ciepła z wykorzystaniem energii geotermalnej, zwiększenia wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych oraz wzmocnionego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym – czytamy w komunikacie.
Pokrycie nawet 100% kosztów
W zależności od rodzaju projektów można otrzymać 1–7 mln euro. Mogą to być duże przedsięwzięcia dotyczące np. rozwoju rozwojem wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej, eliminacji szkodliwych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych czy budowy i modernizacji miejskich systemów grzewczych. Poziom dofinansowania może wynieść od 45% do 100% nakładów w zależności od rodzaju danego obszaru i limitów wynikających z przepisów o pomocy publicznej.
Przeczytaj także: Energetyka obywatelska zmieni oblicze rynku energii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.