• Nowy  blok energetyczny ma mieć 1000 MW mocy
  • Zaawansowanie realizacji inwestycji wynosi 5%

Decyzję o zawieszeniu prac nad budową elektrowni Ostrołęka C Energa i Enea podjęły w tym miesiącu. Jak informowano, strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Ponadto zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych.


Wspomniane ważne czynniki to zmiana polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100% akcji Energi.

O wszystkim poinformowano generalnego wykonawcę bloku elektrowni – konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems oraz konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud (przebudowa infrastruktury kolejowej). Zgodnie z kontraktem, maksymalny łączny okres zawieszeń w trakcie realizacji projektu bez możliwości uruchomienia przez wykonawcę procedury prowadzącej do odstąpienia od kontraktu wynosi 90 dni. Zgodnie ze stanem na 31 stycznia br., zaawansowanie realizacji inwestycji wynosi 5%.

Zgodnie z założeniami, Elektrownia Ostrołęka C ma mieć 1000 MW mocy, ponadto będzie charakteryzować się sprawnością 45%, zmiennością obciążenia w zakresie 30–103% i dyspozycyjnością przekraczającą 8 tys. godz. Powinien być to ostatni w Polsce blok energetyczny na węgiel.

Przeczytaj także: Konsorcjum Torpolu z umową na modernizację układu torowego Elektrowni Ostrołęka